Takip Et

Dünya

Yunanistan’da iktidara gelen sağcı parti seçim vaadini hayata geçirdi: Üniversitelere polis girebilecek

Yunanistan’da Kiryakos Miçotakis’in liderliğindeki sağcı Yeni Demokrasi (ND) partisinin iktidara gelmesi sonrası, polisi üniversitelere girmekten men eden yasa kaldırıldı.

Askeri cunta dönemi görmüş ülke için dokunulmaz sayılan bu yasanın çöpe atılması, Miçotakis’in seçim kampanyasının kilit vaatleri arasındaydı. Öncesinde 2008’de Atina’nın anarşist mahallesinde 15 yaşındaki Aleksis Grigoropoulos’u öldüren eski polis memuru Epaminondas Korkoneas’ın serbest kalması da dikkat çekmişti. 

Dün dışardaki protestolar eşliğinde mecliste hararetli tartışmalar yaşanırken, Başbakan Kiryakos Miçotakis oylama öncesi milletvekillerine seslendi.

Eski yasanın üniversite kampüslerini suç yuvasına ve polis için girilmez bölgelere çevirdiğini savunan Miçotakis, Yunanistan’da ağırlığı olan anarşist hareketin üniversitelerdeki örgütlenmesine atıfla şu söyleme başvurdu:

“Üniversitede polis istediğimizden değil, ama öğrencilerin yaşamlarını kontrol eden kapüşonlulardan kurtulmak istiyoruz. Tipik bir öğrenci, fakültelerin farklı gruplar tarafından kontrol edilmesine, uyuşturucu patlamasına, bodrum katlarının molotof kokteyller ve kapüşonlularla dolup taşmasına maruz kalıyor.”

Oylamaya eski Başbakan Aleksis Çipras’ın partisi SYRIZA ve eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in partisi MeRA25 katılmadı. Yunanistan Komünist Partisi’nden milletvekilleri oylamaya katılarak “hayır” oyu verdi.

Büyük bir ekonomik krize girmesi sebebiyle Avrupa Birliği’nin dayattığı öldürücü tasarruf programından yeni çıkmış olan Yunanistan’dan The Guardian gazetesine göre son yıllarda kampüslerde akademisyenlerin saldırıya uğradığı, öğrencilerin açıkta uyuşturucu şırınga ettiğine dair haberler geliyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler