Takip Et

Dünya

Yunanistan nereye? SYRİZA Koalisyonun sonu mu?

Yunanistan bugün sandık başına gidiyor. Seçim sonuçlarına dair yapılan analizler SYRİZA koalisyonun iktiadarı kaybedeceği görüşünde. Peki iktidar olması beklenen sağcı Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP) programı ne?

Yunanistan 2008 yılında yaşamış olduğu ekonomik krizden sonra altı kezdir seçimlere gidiyor.

2008 yılında yaşanan kriz sonrası seçimlerden yüzde 4,6 oy alan Çipras, 12 Mayıs seçimlerinde oyunu yüzde 16,8’e, 2012 Haziran seçimlerindeyse yüzde 26,9’a taşıdı.

2015’e gelindiğinde SYRIZA artık seçimlerinin mutlak galibi ve en çok konuşulan partisi oldu.

.SYRIZA, seçimden büyük bir zaferle ayrıldı. Yüzde 36,34 oy oranını yakalayarak 149 milletvekiliyle parlamentoya giren SYRIZA, koalisyon için ANEL Partisi ile anlaştı ve Aleksis Çipras Yunanistan’ın yeni başbakanı oldu.

SYRIZA’nın açılımı Radikal Sol Koalisyon. 2004 yılında kurulan partinin kökleri 2001’de bazı sol gruplar arasında oluşturulan Solun Birliği ve Ortak Eylemi için Alan adlı koalisyona dayanıyor. Bu birliğin 2004 seçimlerine girerken bir sol ittifak kurmak istemesiyle SYRIZA ortaya çıktı.

Erken Seçim Kararı

Ekim 2019’da görev süresi bitmesi beklenen SYRIZA’nın AP seçimlerinde yenilgi alması nedeniyle erken seçime gitme kararı aldı. 23-26 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde SYRIZA, yüzde 23 oranında oy alarak Nea Demokratia’nın 10 puan gerisine düştü; yani, bu oylama tam da genel seçimlerin provası gibi oldu. Çipras da, bu oy tablosunu gurur vesilesi yaparak erken seçimlere gitme kararını aldı.

Peki Ne Oldu da İktidar Soldan Sağa Kaydı

Syriza Ocak 2015’te, “troyka”ya (Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu) karşı koyma sözü vererek Yunanistan’ın borç krizinden çıkmasını sağlamak ve Yunanlıların ıstırap çektikleri kemer sıkma politikalarına son vermek için iktidara geldi.

Troyka tarafından sunulan anlaşmaya Yunan halkının yankılanan bir “Oxi,” “hayır” dedikleri ulusal referandumla son bulan dramatik müzakereler dizisinin beş aylık maratonu da böylece start aldı.
Yine de bu tarihi tepki karşısında Syriza Başbakanı Alexis Çipras, görülmemiş aşırılıkta kemer sıkma ve özelleştirmelere destek vererek ülkeyi iflasa götüren üçüncü muhtırayı imzalayıp alacaklılardan yana tavır aldı.

Çipras’ın eşi benzeri görülmemiş şartlı teslimiyetini bir diğeri takip etti: muhtıra hükümlerini uygulamak için iktidarda kalma kararı. Birçoklarına göre, Syriza’nın devletin tepesine hızla tırmanması, müzakerelerdeki sert konuşmaları ve “Grexit” (Yunanistan’ın AB’den ayrılması planı) doğrultusundaki aldatmaca, Yunanistan’daki sınıf mücadelesinin hızlanmasına neden oldu. Artık parti, zombiler gibi, tarihte görülmemiş büyüklükteki işçi karşıtı ve sol karşıtı tedbirleri aptalca uygularken hantal hantal yürümek durumunda. Bu durumda kitlelerde sola olan inancında güvensizliğe neden olarak sağ partilerin etki alanını genişletmeye yarar sağladı.

Ayrıca kemer sıkma politikalarının reddiyesi üzerinde kurduğu seçim çalışmalarından sonra teslimiyeti kabul etmesi Yunanistan halkının üzerinde etikilerini daha da ağırlaştırdı.

Yunan bankalarında sermaye kontrolü uygulandı. Yunan halkı, ATM’lerden günde 60 euro’dan fazla para çekemez oldu.  Çipras, aynı yıl ilan ettiği referandum ve hemen ardından Eylül ayında ilan ettiği seçimleri kazanmasna rağmen, Varoufakis’i görevinden uzaklaştırdı. 

Ufukta görülen iflastan kurtulmak ve ülkenin Euro Bölgesi’nde kalabilmesi için AB’nin şartlarına uymak zorunda kaldı ve solcu seçmenlerini hayal kırıklığına uğrattı.

Çipras ve SYRIZA’nın 4 yıllık iktidarı döneminde, milliyetçi “Bağımsız Helenler” Partisi ANEL ile kurduğu ittifak, sol eğilimliler tarafından asla affedilmedi. 

Yeni Demokrasi Partisi Neden Favori Oldu

Kiriakos Miçotakis, siyasi bir aileden geliyor. 1968’de Atina’da doğan Mitsotakis, Harvard Üniversitesi Sosyal Bilimler fakültesinden mezun oldu. 2004’te ilk kez YDP’den milletvekili seçildi ve ardından 2016’da da partisinin lideri oldu. 

Seçimi kazanması beklenen YD lideri Kyriakos Miçotakis daha düşük vergi, daha fazla özelleştirme ve Yunanistan’a borç verenlerle yeniden müzakere ederek daha fazla borç almayı vadediyor.

Yeni Demokrasi ekonomik anlamda liberal olsa da sosyal anlamda son derece muhafazakar.

Partinin üyeleri “aile, Kilise ve ulusa” odaklanıyor ve parti lideri Mitsotakis göç karşıtı vaatlerle aşırı sağa göz kırpıyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler