Takip Et

Güncel

Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle istifa etmek zorunda kalan eski bakan Egemen Bağış, Prag’a büyükelçi oluyor

17/25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonları sırasında ismi gündeme gelen eski bakan Egemen Bağış’ın Prag’a büyükelçi olarak atanacağı belirtiliyor

Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları gündeme gelen Bakanı Egemen Bağış’ın Prag Büyükelçiliği’ne atanacağı öğrenildi. Bağış için Çekya Cumhuriyeti’nden agreman (diplomatik onay) istendiği belirtildi.

AKP’li Büyükelçiler: Kavakçı, Dişli, Mercan…

AKP’li olan isimlerin büyükelçi olarak atanmasına ilişkin tepkiler sürerken Egemen Bağış’ında bu göreve atanması kadrolaşmanın açık bir örneği olarak görülüyor. AKP’de siyaset yapan büyükelçilerin isimleri ise şöyle:

  • Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilen ve yemin törenine türbanla katılıp vatandaşlıktan çıkarılan Merve Kavakçı da, Malezya’da Büyükelçi olmuştu.
  • AK Parti Eskişehir eski milletvekili Murat Mercan ise halen Tokyo’da büyükelçilik yapıyor. AK Parti Şanlıurfa eski Milletvekili Abdülkadir Emin Önen Çin Halk Cumhuriyeti’ne Pekin Büyükelçisi olarak atandı.
  • AK Parti Bursa eski Milletvekili Tülin Erkal Kara 2016’da Makedonya, AK Parti İzmir eski Milletvekili Zekeriya Akçam ise 2012’de Cakarta Büyükelçisi olmuştu.
  • AK Parti eski Sakarya milletvekili, Şaban Dişli, Hollanda Lahey Büyükelçiliğine atandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Basın danışmanı Lütfullah Göktaş ise Vatikan’a Büyükelçi oldu. Aile ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kız kardeşi Ayşe Sayan da halen Kuveyt’e Büyükelçilik görevi yürütüyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler