Takip Et

Güncel

YÖK, ODTÜ rektörü hakkında inceleme başlattı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından, ODTÜ Kavaklık alanında KYK yurdu yapılması için alının 49 yıllığına KYK’ya verilmesi protokolünü imzalayan ve ruhsat olmadan şantiye binalarının yapımına onay veren Rektör Verşan Kök hakkında YÖK’e yapılan inceleme başvurusu kabul edildi.

Mimarlar Odası, YÖK’ün ODTÜ Rektörü Verşan Kök hakkında inceleme başlattığını duyurdu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından, ODTÜ Kavaklık alanında KYK yurdu yapılması için 40 dönüm kavaklık alanın 49 yıllığına KYK’ya verilmesi protokolünü imzalayan ve alanda işlem tesis edilmesine, ruhsat olmadan şantiye binalarının yapılmasına onay verdiği gerekçesiyle Rektör Verşan Kök hakkında Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) yapılan başvuru kabul edildi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ODTÜ’ye ve doğaya yapılan bu ihanetin peşini bırakmayacağız. ODTÜ Rektörü’nün akademik ünvanının alınması için YÖK’e belgeleriyle birlikte başvurumuzu gerçekleştirdik. Bu başvuru ile inceleme başlatıldı “dedi.

Candan şöyle devam etti:

“Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Hukuk Müşavirliğinden 05.07.2019 tarihli yazıyla, başvurumuzdaki ‘iddiaların incelenmek üzere, Hukuk Müşavirliğimizin başkanlığının talimatı ile Yüksek Öğrenim Denetleme Kurulu’na intikal ettirilmiş olup inceleme neticelendirildiğinde inceleme sonucu hakkında tarafınıza ayrıca bilgi verilecektir’ denilmektedir. Başvurumuzdan sonra yine tapu kayıtları üzerinden 49 yıllığına ODTÜ Geliştirme Vakfı kullanımında olan kavaklık alanında ise yetki aşımı ile protokol imzaladığı ortaya çıkmıştı. Onu da dosyaya ekleyeceğiz. Hem doğanın tahrip edilmesi hem de 3194 sayılı kanun, planlı alanlar tip İmar yönetmeliği hükümlerine rağmen ODTÜ alanı içerisinde ruhsat alınmadan şantiye kurulmasına, hukuka aykırı diğer tüm işlemlere, kesim, şiddet vb izin vermesi Mustafa Verşan Kök’ün ünvanı ve akademinin etik kuralları ile bağdaşmamaktadır. YÖK inceleme başlattı, beklentimiz akademik ünvanının alınması. İncelemenin sonucuna göre süreci takip edeceğiz ve yargı önünde cezalandırılana kadarda sürecin peşini bırakmayacağız.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler