Takip Et

Güncel

Yerel seçimler için Türkiye’ye gelen gazeteci sınır dışı edildi

Seçimler için Türkiye’ye gelen Morning Star editörü Steve Sweeney’in Türkiye’ye girişi engellendi. 1 gece gözaltında kalan gazeteci sınır dışı edildi.

İngiltere’de yayın yapan Morning Star gazetesinin dış haberler editörü Steve Sweeney, Türkiye’deki yerel seçimleri izlemek üzere ülkeye giriş yaparken gözaltına alındı ve daha sonra sınır dışı edildi.

Evrensel’in DW Türkçe’den aktardığı habere göre, perşembe sabahı Londra’dan kalkan uçaktan indikten sonra gözaltına alınan Sweeney, geceyi nezarethanede geçirdikten sonra Cuma sabahı sınır dışı edildi. Gazeteci, yerel seçimleri doğu ve güneydoğu illerinde takip etmeyi planlıyordu.

Morning Star gazetesinin Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Sweeney Cuma günü öğle saatlerinde ülkesine geri döndü.

Açıklamada “Star’ın uluslararası editörü Sweeney, tartışmalı yerel seçimleri takip etmek üzere gittiği Türkiye’den sınır dışı edildikten sonra Britanya’ya geri döndü. Kendisi yorgun ama iyi. (Recep Tayyip) Erdoğan rejiminin insan hakları ihlallerine karşı daha fazla sesini yükseltmeye kararlı olduğunu söylüyor” ifadesi yer aldı.

Siyasi çizgisini “Dünyada İngilizce dilinde yayın yapan tek sosyalist günlük gazete” olarak tanımlayan Londra merkezli Morning Star 1930 yılından bu yana çeşitli isimlerle faaliyet gösteriyor. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler