Takip Et

Güncel

Yabancı yatırımcı çekiliyor: Garanti Bankası’nda neler oluyor?

Endeksi aşağı çeken bankacılık hisselerinde, özellikle Garanti’deki büyük satışlar dikkat çekiyor

AKP’ye yakın borsa sitesi borsagundem.com Garanti’deki satışı yazdı:

İki gündür, sermaye piyasalarını karıştıran satışlar bazılarının uyumadığını gösteriyor. Kulisler karışık, “Borsada başka bir dilden konuşanlar oluyor” deniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Külliye’de düzenlenen ve ‘dünya’nın konuk edildiği özel törenin ardından açıkladığı Kabine’nin piyasalar tarafından nasıl karşılanacağı elbette herkesin büyük merakıydı. Özellikle başta Mehmet Şimşek üzerinde yaratılan ‘yabancılar adına bir güven unsuru’ imajı, son zamanlarda sürekli öne çıkarılıyordu. Ancak son 4 yıldır ekonominin kaptan köşkünde oturan ismin, yeni yönetimde yer almaması bir anda beklentileri ters köşe yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son başbakanlı 65. Hükümet’te parayı kontrol eden kadroya ‘yeter’ dedi. Dümeni de ‘enerji’si bilinen Berat Albayrak’a emanet etti. Erdoğan’ın deyimiyle “Türkiye’yi şahlandıracak” yeni oluşumda ‘ticaret’ten ‘inşaat’a ‘saha’dan isimler tercih edildi.

Aslında yeni bir dönem başlarken, bir ‘dönem’in de kapanışı ilan oldu.

Fakat kulislerde konuşulan iddialar şöyle ki, bu ‘kapanış’ yabancılar tarafında pek iyi karşılanmadı! Yeni yönetimle başladığı öne sürülen gerilimin kıvılcımları borsayı yakmaya başladı. Hafta başı yataya yakın olan borsa, dün yüzde 3 düşüşle güne sert veda etti. Borsayı aşağı çeken ise Bankacılık hisseleri oldu. Ve özellikle Garanti hisselerindeki yaşanan büyük satışın getirdiği düşüş çok dikkat çekti. Bankacılık endeksinde dün zarar saat 18.10’da yüzde 7 olurken, bu rakam Garanti hissesinde tek başına yüzde 5,5 olarak kayıtlara geçti. Hissedeki bugünkü zarar ise yüzde 11’i aştı. 100 milyon lot Garanti hissesinin satışa konduğu anlaşıldı. Yatırımcının elindeki Garanti hissenin değeri ise iki günde yüzde 15’e yakın buhar oldu.

 

Dün BİST’te 11.6 milyar liralık işlem hacmi rekorunu da getiren bu satışlar, finans piyasalarının kulislerinde “Yabancılar yeni kabineye mesaj veriyor” şeklinde yorumlara yol açtı.

Yani ateş olmayan yerden duman gelmez misali…

Borsayı aşağı çektikçe ‘karşılıklı gerilimi’ artıran bu sert düşüşlerin mimarı olarak, iki yabancı, Merrill Lynch ve Credit Suisse öne çıktı. Beş aracı kurumdan sadece bu iki yabancının bugün yaptığı satış miktarı 850 milyon TL’yi buldu.

Merrill Lynch’in tek bir hissede yoğun satış yapması tek bir kişinin portföyünü boşalttığı yönünde iddiaları da gündeme taşıdı. En yüksek hissenin Ferit Şahenk’te olduğu, son dönemde borç yapılandırma sürecine giren Doğuş Grubu patronun da bu satışta payı olduğu öne sürülüyor.

Öte yandan küresel kredi derecelendirme kuruluşlarının tavrı da piyasaları etkileyen unsurlar arasında yerini aldı. S&P, “Ekonomi politikalarına bakacağız. Türkiye’yi yakın izlemeye aldık” dedi. Bir ‘güvensizlik’ imasını satır aralarına yerleştirdi.

Ve Fitch, yine esti! Ankara ile yıldızı bir türlü barışmadığı açık ‘not’ kurumu, Türkiye kararını Cuma günü açıklayacağını bildirdi. Ama ‘pozitif’ olmayan bir havayla…

Ve cari açık. Bu da işin tuzu biberi oldu. Beklentilerin üzerinde ‘yüksek’ çıktı.

Piyasanın fiyatladığı dolar da borsadaki düşüşe paralel olarak önlenemez tırmanışını sürdürüyor.

Şimdi gözler başkentte. Ekonominin yeni idaresinde. Yabancılarla ‘soğuk’ ekonomik ‘savaş’ın yeni komutanlarında. ‘Sessiz’ bekleyen Merkez’de…

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler