Takip Et

Dünya

Wuppertal’da Engels için anma etkinliği

Friedrich Engels ölümünün 124. yıldönümünde Wuppertal’da yapılan coşkulu bir yürüyüş ve eylemle anıldı

Friedrich Engels ölümünün 124. yıldönümünde Wuppertal’da yapılan coşkulu bir yürüyüş ve eylemle anıldı. Bu yılki anma yürüyüşü, çoğu gençlik örgütü olmak üzere 9 sol kurumun oluşturduğu “Engels İttifakı” tarafından organize edildi.

Yürüyüş için 10 Ağustos Cumartesi, saat 13.00’e doğru kent merkezinde toplanmaya başlayan kitle, burada pankart, bayrak ve flamalarını açarak miting düzeni aldı. Eylemde, “Engels yaşıyor – dünya sarsılıyor!” şiarlı ortak pankartın yanı sıra, RJ, Komünist İnşa ve Sol Forum imzalı pankartlar yer aldı.

Açılış konuşmasında kısaca Engels’in hayatı özetlenerek, onun zengin bir aileden geldiği halde burjuvaziye sırtını döndüğü, proletaryanın kurtuluşu mücadelesine atıldığı belirtildi. Gelecek yıl Engels’in 200. doğum yıldönümü olduğu, düzen tarafından tıpkı Marx’a yapıldığı gibi Engels’in de salt düşünür/filozof kimliği öne çıkarılarak turizm malzemesine çevrilmek istendiği hatırlatıldı. Oysa Engels’in her şeyden önce bir devrimci olduğu, devrimcilerin her zaman Engels’i devrimci kimliğine yaraşır bir şekilde anacakları vurgulandı.

Kızıl Bayrak’ın haberine göre, Açılışın ardından ilk konuşma Avrupa Devrimci Gençlik Birliği tarafından yapıldı. RJ temsilcisisin konuşması dünyadaki servet-sefalet uçurumu temalıydı. Devamında konuşan Kommunistischer Aufbau temsilcisi, emperyalizm konusunu ele aldı. Trotz Alledem adına iklim krizi temalı bir konuşma yapıldı ve Eylül ayında uluslararası iklim grevi yapılacağı hatırlatıldı.

Sloganlarla karşılanan konuşmaların ardından hep birlikte Avusturya İşçi Marşı söylendi ve kitle kortej düzeni alarak şehir merkezinden geçen bir güzergah boyunca yürüyüşe başladı. Oldukça coşkulu olan yürüyüş korteji sık sık “Yaşasın enternasyonal dayanışma!”, “A-Anti-Anti kapitalista!”, “One solution Revolution!”, “Vardım varım var olacağım! İnsanlığı devrim kurtaracak!”, “Bankaların ve tekellerin hegemonyasını kırın!”, “Her savaşta, her ülkede sonunda Alman bankası kazanıyor!”, “Friedrich Engels yaşıyor!” sloganlarını haykırdı.

Ardından kitle Çav Bella türküsü söyledi ve Kızıl Afacanlar tarafından seslendirilen “Gelecek biziz” şiiriyle eylemin bu bölümü bitirildi.

Son olarak tramvayla Engels’in Barmen’de müzeye çevrilen evinin önüne gidildi. Burada Engels anıtı önünde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve hep bir ağızdan söylenen Enternasyonal marşı ile Engels anması sona erdi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler