Takip Et

Güncel

Washington Post: ABD’nin ‘güvenli bölge’ teklifini Türkiye reddetti

ABD yönetiminin ‘güvenli bölge’ konusunda Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yapacağı askeri harekatı önlemek için son bir teklifte bulunduğu ve Türkiye’nin bu öneriyi reddettiği ileri sürüldü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan “Fırat’ın doğusuna gireceğiz, bunu ABD ve Rusya’yla da paylaştık” konuşması sonrasında ABD yönetimi tarafından Türkiye’ye güvenli bölge oluşturma teklifi verildiği öne sürüldü.

Washington Post’un haberine göre, ABD yönetimi, Türkiye’ye Suriye sınırının güneyinde, 15 km derinliğinde ve 140 km uzunluğunda bir alanda Kürt grupların olmadığı bir ‘güvenlik alanı’ oluşturma teklifinde bulundu. Öneride, Kürt grupların bu alanın gerisine çekilmesi öngörüldü.

Habere göre, Türkiye, Fırat nehri ile Irak arasında kalan bölgenin üçte ikisinin güvenlik altına alınacağını da taahhüt eden ABD’nin bu teklifini reddetti. 

‘Güvenli bölge’ oluşturulmasında ısrar eden Türkiye, 15 km yerine 30 km derinliğinde bir alanın kontrolünü ‘tek başına’ ele almak istiyor. Reklam

Haberde Türkiye’nin bu güvenli alan oluşturmasındaki bir diğer nedenin ülkede bulunan 3.6 milyondan fazla Suriyeli mülteciyi bu alana göndermek olduğu ifade edildi.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile Türkiye’nin güvenlik bölge görüşmelerinin bugün saat 10.00’da başladığını açıkladı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler