Takip Et

Kültür-Sanat

Venedik Film Festivali’nde film seçkileri belli oldu: Listede çocuk istismarcısı Roman Polanski’de yer alırken sadece 2 kadın yönetmenin filmine yer verildi

Venedik Film Festivali’nde yarışacak filmler Roma’da açıklanan listeyle birlikte belli oldu. 21 yapımın yarışacağı film listesinde çocuk istismarcısı Roman Polanski’nin filminin de bulunması tepkiyle karşılandı

76. Venedik Film Festivali’nde yarışacak filmler belli olurken tepkileri de beraberinde getirdi. Yarışma içerisinde sadece iki kadın yönetmenin filmi bulunması ve çocuk istismarcısı olan tartışmalı yönetmen Roman Polanski de bulunması festivalin cinsiyetçi olmasıyla suçlanmasına neden oldu.

Roma’da Perşembe günü açıklanan listeyle yarışacak 21 film seçkisi belli oldu.

Cinsiyetçilik Eleştirisi

2018 ve 2017’de yarışma için yalnızca bir kadın yönetmene ait film gösterilirken bu sene kadın yönetmenlere ait iki film Shannon Murphy’nin Babyteeth ve Hayfa el Mansur’un The Perfect Candidate’i oldu.

Polanski’nin listeye dahil edilmesi sosyal medyada şimdiden tepki çekmiş durumda. Bu karar bir süre daha tartışma konusu olacak gibi görünüyor.

1977’de reşit olmayan bir çocukla cinsel ilişkiye girdiğini kabul eden ve ertesi yıl ABD’den kaçan yönetmen o yıldan bu yana ABD’ye dönmedi.Polanski 2018’de de, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden atılmıştı.

Filmlerden Öne Çıkan Seçkiler Şöyle

Venedik’te yarışacak 21 film arasında yapımcılığını Netflix’in yaptığı Panama Belgeleri’ni konu eden dram türündeki The Laundromat var. Başrollerinde Meryl Streep ve Antonio Banderas’ın yer aldığı film Cannes’da yarışamadı.

Netflix festivalde ayrıca Marriage Story ve The King’in de gösterimini yapacak. The King yarışma dışı bölümde gösterilecek.

Çizgi roman klasiği Joker rolünde Joaquin Phoenix’in yer aldığı Joker ve Brad Pitt’in rol aldığı bilim kurgu türündeki uzay macerası Yıldızlara Doğru (Ad Astra) gibi Hollywood yapımları da yarışacak filmler arasında.

Venedik Film Festivali 29 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler