Takip Et

Güncel

Van Valiliğinden keyfiyet rekoru: Yasakların 1000 güne ulaşmasına ramak kaldı

Van’da, 979 gündür yasak olan gösteri, yürüyüş ve etkinliklere getirilen yasaklar 15 gün daha uzatıldı

Gösteri, yürüyüş, miting ve oturma eylemi gibi etkinliklere “güvenlik” gerekçesiyle 979 gündür sürekli yasaklama getiren Van Valiliği, 15 günlük yasak getirerek yasağı bir kez daha uzattı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal gerekçe gösterilerek 21 Kasım 2016 tarihinde Van’da ilk eylem ve etkinlik yasağı kararı alındı. Üç valinin değiştiği kentte tam 979 gündür bazen bir aylık, bazen de 15 günlük yasaklama kararı alınıyor. Valilik tarafından yapılan açıklamayla kentte 15 gün daha yasak ilan edilerek, 979 gündür devam eden yasak yeniden uzatıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, 28 Temmuz ile 11 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak olan her türlü gösteri, yürüyüş, miting, toplantı, çadır kurma, oturma eylemi gibi etkinliklerin yasaklandığı bildirildi. Valilik açıklamasında yasak ilanı “milli güvenliğin sağlanması”, “kamu düzeni ve güvenliğinin korunması”, “suç işlenmesinin önlenmesi” gibi başlıklar ile gerekçelendirildi. Açıklamada bugün yani 28 Temmuz’dan 11 Ağustos’a dek 15 gün süre ile Van İli coğrafi sınırları içerisinde, açık alanlarda düzenlenecek her türlü yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinliğin yasaklandığı kaydedildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler