Takip Et

Emek

Tutsak havalimanı işçileri; “‘Ses çıkarınca sonumuz hapis oldu’

Tutuklanan 3’üncü Havalimanı işçileri, hem gözaltında hem de götürüldükleri hapishanede yaşadıklarını anlattı

Tutuklanan 3’üncü Havalimanı işçileri, hem gözaltında hem de götürüldükleri hapishanede yaşadıklarını anlattı. İşçiler, gözaltında “HDP ile ne görüştünüz?” sorusunun yöneltildiğini belirterek, “Hakkını arayanı, ses çıkaranı tutuklatırım’ deniliyor. Bizim şahsımızda yaşanan da budur. Ses çıkarınca sonumuz hapis oldu” dedi.
İstanbul’da yapımı devam eden 3’üncü Havalimanı’nda çalışma koşulları nedeniyle 14 Eylül’de on bini aşkın işçinin, “İnşaat işçisiyiz, köle değiliz” şiarıyla başlattığı eylemin ardından gözaltına alınan 500’den fazla işçiden 24’ü çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklanan işçiler, bir gün Metris Hapishanesi’nde tutulduktan sonra Silivri Hapishanesi’ne sevk edildi. Avukatlar hafta sonu tutuklanan işçilerle görüştü. İşçiler, gözaltına alındıkları günden, hapishaneye götürüldüğü güne kadar karşılaştıkları uygulamaları avukatlara anlattı.

Beton üzerinde yatırdılar

MA Yasin Kobulan’ın haberine göre, Güvenlik nedeniyle isimlerinin basına yansımasını istemeyen işçiler, gözaltında oldukları 4 gün boyunca betona serilmiş ince bir battaniye üzerinde uyuduklarını aktardı. Bu nedenle hastalandıklarını ifade eden işçiler, gözaltında tutuldukları ilk 20 saatte ise kendilerine hiç yemek verilmediğini söyledi.

‘Gözaltıları şirket yetkilileri yaptı’

Ellerinin plastik kelepçe ile sıkı bir şekilde kelepçelendiğini bildiren işçiler, bu nedenle ellerinde izlerin oluştuğunu belirterek, uzun süre kelepçe ile bekletildiklerini ifade etti. Bazı işçilerin ise İstanbul Grand Airport (IGA) şirketi yetkilileri tarafından şantiyede gözaltına alındığını aktaran işçiler, şirket yetkilerinin işçileri karakola götürüp askerlere teslim ettiğini kaydetti.

‘HDP’liler ile ne görüştünüz?’ sorusu

Gözaltına alınanların birkaç kez ifadesinin alındığının altını çizen işçiler, ifadelerde “Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleriyle ne konuştunuz?” şeklinde soru sorulduğunu söyledi.

İşçiye kendi aleyhinde teşhis yaptırıldı

Yine gözaltına alınırken polis ve şirket yetkilileri tarafından darp edildiklerini iddia eden işçiler, önlerine fotoğraf konulduğunu ve, “Bu kişileri tanıyorum diyeceksin” şeklinde fotoğraf teşhisi için baskıya maruz bırakıldıklarını aktardı. Bazı işçilerin ifadeleri alınırken, jandarmanın yanından İGA şirketinin personelinin de olduğuna dikkat çeken işçiler, jandarmayı İGA personellerinin yönlendirdiğini söyledi. 19 yaşındaki Cihan Sarıbulak’a işkence altında kendi aleyhine de teşhis yaptırıldığı iddia edildi.

İşçiler yerde yatıyor

Silivri’de kaldıkları koşulların kötü olduğunu, uyuşturucu ve cinayet işleyen tutuklular ile aynı koğuşlara konulduklarını belirten işçiler, 3 kişilik koğuşlarda 7 kişi kaldıklarını, bazı işçilerin yer yatağında yattığını ifade etti.

‘Tahtakuruları yatağıma yuva yapmıştı’

Şantiyede neler yaşadıklarını da dile getiren işçiler, “Servis araçları olarak trafikten men edilen araçlar kullanılıyor. Servislere binmek için 700-800 kişilik kuyruklarda bekliyorduk. En erken 45 dakikada araçlara biniyorduk. Servis geciktiğinde de tutanağı biz yiyorduk. Bir buçuk saat kadar yemek sırasında bekliyorduk. Yataklar çok eski ve kirliydi. Yatağımın altına tahtakuruları yuva yapmıştı” şeklinde dile getiriyor.

‘Ses çıkarınca sonumuz hapis oldu’

Tutuklanmaları ile birlikte topluma gözdağı verilmeye çalışıldığının altını çizen işçiler, son olarak şunları söyledi: “Bu baskı toplumsal destek ile kırılır. ‘Hakkını arayanı, ses çıkaranı tutuklatırım’ deniliyor. Bizim şahsımızda yaşanan da budur. Ses çıkarınca sonumuz hapis oldu. Eğer yeteri kadar toplumsal bir destek verilmiş olsaydı bizi tutuklayamazlardı.”

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler