Takip Et

Güncel

Türkiye’nin Federe Kürdistan operasyonuna İran da dahil oldu!

Türkiye’nin Federe Kürdistan’da yürüttüğü operasyonlara İran’ın da destek verdiği, planın amacına ulaşması halinde İran’ın da PJAK güçlerine yöneleceği belirtiliyor

MA’dan Erdoğan Altan’ın haberine göre; Türkiye’nin Irak Federe Kürdistan bölgesinde yürüttüğü operasyonlara İran’ın ortak olduğu belirtiliyor. Irak Merkezi Hükümeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimin kabul ettiği plan başarılı olması halinde İran’ın Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) güçlerine yöneleceği ileri sürüldü. Bölgeden alınan bilgilere göre, Türkiye ve İran’ın, öncelikle PKK’nin denetiminde olan stratejik geçiş hatları tutulacak. Planın başarıya ulaşması halinde ise İran devletinin PJAK’a karşı kapsamlı bir operasyon başlatacak. 

Hakimiyet kurulmaya çalışılan alanlar 

Kürt karşıtı ortak palan çerçevesinde, Kelaşin-Xakurk-Bradost ve Kandil alanlarının birbirinden kopartılması hedefleniyor. Bu kapsamda; 

* Metina, Amediyê hattını birbirinden koparılarak, kontrol altına alma, 

* Amediyê, Bradost ve Barzan hattı birbirinden koparılarak, kontrol altına alma,

* Bradost ve Mergesor hattı Qendîl’den koparılarak, kontrol altına alma, 

* Barzan mıntıkasına düşen Çemço karşısında bulunan Şerin Dağına Topçu birlikler konumlandırıp alan hâkimiyetini tamamlamak. 

Hacı ümran sınır kapısı’nın güneyi tutulacak 

Askeri yönelimlerin yanı sıra ekonomik olarak da bölgenin birbirinden koparılmaya çalışıldığı plana göre, Federe Kürdistan ile Doğu Kürdistan’ın (İran Kürdistan’ı) Piranşar vilayetini birbirine bağlayan önemli ticari geçiş hattı olan Haci Ümran Sınır Kapısı’nın 10 km güneyinin tutulması düşünülüyor. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtsever Birliği’nden (YNK) oluşan bir askerî heyetin bu konuyu görüşmek için Haci Ümran üzerinden İran’a geçtiği gelen bilgiler arasında. 

İran PJAK’a karşı hazırlanıyor 

Planın son aşamasında ise, İran İslam Devleti kapsamlı bir operasyonla PJAK güçlerine yönelecek. İran operasyonuyla eş güdüm hareket edecek Türkiye ise, Süleymaniye’nin Ranya ilçesine bağlı Pışder Alanına kadar askeri olarak yerleşmeyi deneyecek. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler