Takip Et

Araştırma

‘Türkiye’de öğrencilerin yüzde 66’sı okuduğunu anlamıyor’

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından PISA ve benzeri çalışmalara alternatif olarak yapılan Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirmesi’ne (ABİDE) göre öğrencilerin yüzde 66’sı okuduğunu anlamıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tarafından yapılan Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirmesi (ABİDE) adlı çalışma verileri yayımladı.

Türkiye genelini kapsayan çalışma dördüncü ve sekizinci sınıf öğrencilerine dönük yapıldı. Araştırma sonrasında çok kritik sonuçlar elde edildi. Çalışmaya göre öğrencilerin büyük çoğunluğu okuduğunu anlamazken bir milyon çocuğun evinde kitap olmadığı ortaya çıktı.

Başarısızlık İlkokulda Başlıyor

Türkiye genelinde 81 ilde, bin 230 okulda toplam 116 bin sınıf öğrencisine yönelik gerçekleştirilen, ABİDE’nin sonuçlarına göre öğrenciler en temel becerilerde yetersiz, dört işlem yapamaz ve okuduklarını anlayamaz durumda. Öğrencilerin başarısızlığı ilkokulda başlıyor ve ilerleyen sınıflarda da giderek artıyor.

Raporda ayrıca Türkçe testinde öğrencilerin yüzde 1,6’sı, matematikte yüzde 16,4’ü, fen bilimlerinde 9,4’ü, sosyal bilgilerdeyse 4,4’ünün temel altı düzeyde olduğu görülüyor. Rakamlar, ABİDE’nin sonuçlarının da PISA ile örtüştüğünü gözler önüne seriyor.

PISA’nın 2017 verilerine göre Türkiye, OECD ülkeleri arasında matematikte 49, fen bilimlerinde 52 ve okumada 50’inci sırada yer alıyordu.

En Büyük Sorun Kendi Anadilinde Okuduğunu Anlayamama

ABİDE araştırmasının sonuçlarına göre okuduğunu anlama konusunda Türkçe testinde öğrencilerin yüzde 66,1’i orta ve altında, yüzde 33,9’u ise orta üstünde cevaplar verdi.

New York Üniversitesi’nde profesör olarak ders veren, çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine çalışmalar yapan Selçuk Şirin’e göre Türkiye’de öğrencilerin en büyük sorunu kendi anadilinde okuduğunu anlayamama.

‘Çocuklar İmam Hatiplere Mecbur Bırakılıyor’

ABİDE araştırmasında öne çıkan bir diğer başlık da devlet okullarının özel okulların gerisinde kalmasıydı. Araştırmaya göre akademik beceri bakımından özel okullar, devlet okulları ve imam hatiplerden daha başarılı. Yatılı bölge okullarıysa listenin en sonunda yer alıyor.

Günün Haberleri

Araştırma konulu diğer haberler