Takip Et

Güncel

‘Türkiye, S-400’leri Suriye ve Kuzey Kıbrıs sınırlarında konuşlandırabilir’

Rusya’da yayımlanan İzvestiya gazetesine açıklama yapan TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Berat Çonkar, S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’nin Suriye sınırları gibi stratejik noktalarda konuşlandırılabileceğini ifade etti

Rusya’da yayımlanan İzvestiya gazetesine konuşan TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Berat Çonkar, S-400 hava savunma sistemleri ile değerlendirmelerde bulundu.

Çonkar, muhtemel olarak S-400 hava savunma sistemlerinin Kıbrıs veya Suriye sınırına konuşlandırılabileceğini belirtip şunları ifade etti. “Ülkemizin sınırları, adeta bir barut fıçısı gibi. Irak, İran, Suriye, Kıbrıs ve ülkemizin sınırlarını çevreleyen her yerde sıcak bölgeler mevcut. Milli güvenliğimize dair en ciddi tehditlerin başında ise Doğu Akdeniz, dolayısıyla da Kuzey Kıbrıs ve Suriye bölgeleri gelmekte.”

‘Konuşlandırma Noktaları Üzerinde Çalışılıyor’

İzvestiya’nın, S-400 sistemlerinin Suriye sınırlarına yerleştirilmesinin ne derece yakın bir ihtimal olduğu sorusu karşısındaysa, Çonkar şunları söyledi: “Bunun ihtimal dışı olduğunu söyleyemem, ancak şunu da tekrarlama gereği duyuyorum: biz söz konusu füzeleri, sınırlarımızı koruyacak olmaları bakımından en elverişli olacakları yere konuşlandıracağız. Şu anda bu hususta teknik incelemeler yapılmakta, askerlerimiz konuşlandırma noktaları üzerinde çalışıyor.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler