Takip Et

Güncel

‘Türkiye Latin Amerika’daki popülist rejimlerine benzer bir ekonomik çöküşe doğru sürükleniyor’

İngiltere merkezli uluslararası yatırım ve danışmanlık şirketi Ashmore Group, Türkiye’nin Latin Amerika’daki popülist rejimlerdekine benzer bir ekonomik çöküşe doğru sürüklenme riski olduğunu öne sürdü

85 milyar dolarlık portföy yönetimine sahip olan uluslararası yatırım ve danışmanlık şirketi Ashmore Group, Türkiye’nin Latin Amerika’daki popülist rejimlerdekine benzer bir ekonomik çöküşe doğru sürüklenme riski olduğunu öne sürerek, Venezuela’nın petrole bağımlı ekonomisinden farklı olmasına rağmen Türkiye’nin, çöküşe yol açması muhtemel benzer yanlış adımları izlediğini savundu.

İngiltere merkezli kuruluş olan Ashmore Group’un Araştırma Başkanı Jan Dehn, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması üzerine rapor yayımladı.

Raporda Dehn, “Bu adımları, makroekonomik iklim bozulurken özel sektörün servetini korumasını önlemek için millileştirme ve sermaye kontrolü gibi düzenlemeler izleyecek” görüşünü dile getiriyor.

“Sorun şu ki, iyi politikalara dönmenin çok büyük politik maliyetleri var” diyen Jan Dehn, Türkiye ekonomisini bugüne getiren süreci ise madde madde şöyle anlatıyor:

  • Kötü ekonomik politikalar siyasi bir maliyet çıkarmaya başladı.
  • Hükümet, temel ekonomik sorunların altında yatan nedenleri düzeltmek yerine, enflasyon, yavaş büyüme, zayıf para birimi ve yatırımın yavaşlaması gibi sorunların belirtilerine saldırmaya karar verdi.
  • Bu arada gerçek sorunlar göz ardı edildi ve kötü para politikaları, artan müdahalecilik, yerel finansman piyasalarının geliştirilmemesi, aşırı düşük mevduat oranları ve kötü dış politikalar daha da kötüye gitti.
  • Hükümet kendisini sorumlu görmek yerine hep başkalarını suçladı çünkü bu politik söylem olarak işe yarıyordu. Fakat ekonomi kötüye giderken Erdoğan’ın hep daha fazla günah keçisi yaratması, yatırımcıları ve iş dünyasını daha fazla endişelendirmekten başka işe yaramadı.
  • Ekonomik görünüm kötüleştikçe, yatırımcılar ve işletmeler mal varlıklarını ve yatırımlarını korumak için harekete geçmeye başladı. Bu, yatırımların azalması ve diğer riskten korunma stratejileri ile birlikte ülkeden sermaye çıkışını hızlandırdı.
  • Hükümet, kötü performans gösterdikleri gerekçesiyle özel sektörü suçlamaya başladı.
  • Sonuçta hükümet hiçbir finansman, büyüme, gelecek olmadan kendisini bir krizin içinde buldu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler