Takip Et

Kadın

Türkiye Gazeteciler Sendikası: Gazeteci kadınlar tehdit ve taciz ediliyorlar

Açıklamada, polis tarafında tecavüzle tehdit edildiklerini belirtirken, tehdide önlem olarak haber kaynakları ile görüşürken bile başka numaralar vermek gibi formüller kullandıkları dile getirildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), kadın ve LGBTİ+ komisyonu olarak Genel Merkez bürosunda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, ‘Gazeteci Kadınlara Yönelik Cinsiyet Ayrımcılığı ve Şiddet Araştırması’ raporu yayımlandı.

Kadın ve LGBTİ+ komisyonu olarak Cağaloğlu TGS Genel Merkez bürosunda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, ‘Gazeteci Kadınlara Yönelik Cinsiyet Ayrımcılığı ve Şiddet Araştırması’ raporu yayımlandı.

Açıklamada, polis tarafından tecavüzle tehdit edildiklerini belirtirken, tehdide önlem olarak haber kaynakları ile görüşürken bile başka numaralar vermek gibi formüller kullandıkları dile getirildi.

Kadın gazetecilerin paylaştığı ve raporda öne çıkan hikâyeler şöyle:

Taciz ve tehdit ediliyorlar

Polis tarafından tecavüzle tehdit edildiğimiz oldu. Bu nedenle sokakta çalışırken saçma ama yüzük takıyorum, haber kaynakları ile görüşürken de başka numaralar vermek gibi formüller kullanıyorum.

Gereksiz iletişim kurmalar, geç saatte işten alakasız mesaj atmalar, sosyal medyadan eklemeler oluyor. Açık bir durum olmasa bile hissediliyor. Bariz bir şey olmasa bile rahatsız edici.

Üst kademelerden rahatsız edici teklifler gelebiliyor

Haber amaçlı iletişime geçtiğim biri konu kapanmasına rağmen 2-3 gün boyunca sürekli yazdı. Mesajlarına hiç yanıt vermeyerek önüne geçtim.

Ekonomi alanında çalışırken, üst kademelerden biri tarafından “Gelin bir şarap içelim” gibi tekliflerin amacı rahatsız edici. Uyararak önüne geçtim. ‘Sen beni yanlış anladın’ tepkisi gelebiliyor.

Kadın gazetecilerin tepkisi ‘histerik’ olarak tanımlanıyor

Erkek bir gazetecinin tepkisi şahsına münhasır olarak tanımlanırken kadın gazetecinin tepkisi histerik olarak tanımlanabiliyor. Kendimizi de suçlamaya başlıyoruz.

Haber kaynağım tarafından tehdit edilip sözlü tacize maruz kaldığım için telefonda erkek meslektaşını konuşturdum.

Görev dağılımlarında ayrımcılık yapılıyor

Görev dağılımlarında ayrımcılık var. Teknik kısımda, foto muhabirliği alanlarında kadın çalışan yok. Kadınların gittiği haberler, erkeklerin gittiği haberler gibi ayrımlar var.

Kadın emeği de erkek emeği kadar görünür olsa, eşit işe eşit ücret uygulaması olsa, kadınlar için de sektörde ilerleyebilmenin imkânları olsaydı daha güvende hissederdik.

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler