Takip Et

Güncel

Türkiye, Fırat’ın doğusuna askeri harekata mı hazırlanıyor?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait askeri birliklerin, füze rampalarının, obüs sevkiyatının Suriye sınırına yoğunlaşması Türkiye’nin olası bir askeri saldırıyı başlatacağı belirtiliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) iki gündür Suriye sınırına yoğun askeri sevkiyat gerçekleştiriyor.

Askeri birliğe bağlı komando ve özel taburlar , mobilize füze rampaları, elektronik harp araçları, çok sayıda tank ve obüsle birlikte Fırat Nehri’nin batı yakasına bakan bölgelere yerleştirildi.

Askeri sevkiyatın sürdürüldüğü bölgeler olarak Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) denetimindeki Kobani, Tel Abyad ve Rasulayn gibi Rojava kentleri bulunuyor.

Öte yandan yaşanan yoğun sevkiyatın dışında bölgede ki askeri güçlerin tayin ve izinler 3 ay süreyle durduruldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, sınırın özellikle Şanlıurfa-Akçakale bölümünde yoğun hareketlilik olduğuna dikkat çekerek, askeri harekatın buradan başlatılacağını öne sürdü.

S-400’ler Türkiye’de

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), herakat için düğmeye bastığını gösterdiğini öne süren Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, “Fırat’ın doğusuna operasyonun eli kulağında” başlıklı yazısında şunları aktardı:

– Doğu ve Güneydoğu’daki birliklerde tayin ve izinler üç ay süreyle durduruldu. Bu birliklerde 3 ay boyunca ne izin kullanılacak ne de tayin gerçekleşecek.

– Özellikle Suriye sınırının; Şanlıurfa Akçakale bölümünde yoğun hareketlilik var. Kara birliklerinin Suriye’ye buradan açılacak cepten gireceği tahmin ediliyor.

– Zeytin Dalı Harekâtı’nın yönetildiği Hatay ve Kilis’ten yola çıkan zırhlılar, Akçakale’ye ulaştı. Sevkiyat yoğunluğu ve hareketlilik sürüyor.

– Harekat, mutlak suretle hava unsurları ile desteklenecek. Çok yönlü ve alternatifli harekat planları hazırlandı.

– Operasyon için emir bekleniyor ancak bu arada S-400’lerin Türkiye’ye indirildiğine ilişkin haberler var. S-400’lerin 1-1.5 ay içinde kurulup aktive edileceği hesaplanıyor.

– Önceki gün Moskova’dan kalkan Tupolev 154B-2 tip bir Rus asker uçağının Malatya Erhaç Üssü’ne indiği ifade edildi. Bu uçağın S-400’lerin kurulumunu yapacak Rus uzmanları taşıdığı iddia edildi. Sonrasında ise uçağın Türk hava sahasını geçip Lazkiye’de Himeymim Üssü’ne indiği öne sürüldü.

– S-400’lerin konuşlanacağı yerle ilgili çok alternatifli planlar hazırlandı ancak mobil olan bu sistemlerin Fırat’ın doğusuna yöneldi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler