Takip Et

Güncel

Türkiye F-35 parça üretiminden de çıkarıldı

ABD ile Türkiye arasında çoklu krize yol açan S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye tarafından edinilmesi sonrasında F-35 üretici firması Lockheed Martin, Türkiye’yi parça üretiminden çıkardı

Türkiye tarafından Rusya menşeli S-400 hava savunma sistemlerinin alım yapılması sonrasından ABD ile Türkiye arasında kriz derinleşiyor.

ABD tarafı, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması üzerine Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkarma kararı almıştı.

Washington’da yapılan Türkiye’ye yaptırımlar ile ilgili Trump ve senatörler görüşmesinde ise henüz bir karar açıklanmadı.

Yalnız F-35 üretici firması Lockheed Martin de Türkiye’nin parça üretiminden çıkarıldığını açıkladı. Türkiye’nin üretimden çıkarılma süreci Mart 2020’ye kadar tamamlanmış olacağı belirtiliyor.

Lockheed Martin Corp (LMT.N) CEO’su Marillyn Hewson, “F-35 üretimindeki Türk endüstrisi katkısını ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bunun için üzerinde çalıştığımız bir takvim hazırladık. Mart 2020’ye kadar tamamlanmış olacak ve böylece her şeyin çözülmüş olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Türkiye, arasında kokpit görüntüleme sistem ve iniş takım parçaları da olmak üzere F-35 üretimine yüzlerce parçayla katkı veriyordu.

Türkiye tarafından 100 adet F-35 savaş uçağı alınması planlanıyordu ancak ABD Başkanı Donald Trump yaptırımlar sebebiyle bunun mümkün olmadığını açıkladı. Marillyn Hewson, Polonya gibi birkaç ülkenin Türkiye’ye verilmeyen F-35 uçaklarını satın almak için talepte bulunduğunu bildirdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler