Takip Et

Emek

Türk-İş’ten sonra Hak-İş’te bakanlıkla anlaştı

Kamu işçilerinin 2019-2020 yıllarını kapsayan toplusözleşmesinde Türk-İş’in ardından Hak-İş de iktidar ile aynı sözleşmede anlaştı.

Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü imza töreninde konuşan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “Protokol kapsamında, brüt 3 bin 500 liranın altında ücret alan kamu işçilerimizin maaşlarına; brüt ücret 3.500 Lirayı aşmayacak şekilde 150 lira iyileştirme yapıyoruz.2019’un ilk altı ayında yüzde 8 oranında, ikinci altı ayında yüzde 4 oranında zam yapılması konusunda uzlaştık. Kamu işçilerimiz Ocak ayında yüzde 6,69 oranında bir enflasyon farkı zammını da almışlardı. 2019 yılı için üzerinde uzlaştığımız zamlarla birlikte, yıl geneli toplam ücret zammı yüzde 19’u aşmış durumda. Üzerinde uzlaştığımız bu zam oranları, enflasyonun altında kalırsa, kamu işçilerimiz enflasyon farkını da almaya devam edecekler. 2019-2020 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nün işçi kardeşlerimiz ve aileleri için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

‘Beklentilerimizi karşılamasa da kabul ediyoruz’

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise “Taleplerimizin hepsi kabul edilmese de istediğimiz her şey toplu sözleşmede elde edilmese de bu masada kalma ve birlikte sorunları çözme iradesini çok doğru buluyoruz. O yüzden bakanla bir araya geldiğimiz her toplantıda bunun altını çizdik” dedi. En fazla üyeye sahip işçi konfederasyonun toplu sözleşmesinin daha önce tamamlanması teamülünün devam ettiğini belirten Arslan, Türk-İş ve hükümet arasında imzalanan çerçeve protokolüme saygı duyduklarını açıkladı. Arslan “Bizim beklentilerimizi karşılamasa da bu uzlaşmayla ortaya çıkmış metini bizim de kabul ettiğimizi ifade ediyoruz” dedi. (Evrensel)

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler