Takip Et

Bilim

Tüm insalar Afrika’da evrimleşmemiş olabilir mi? Yunanistan’da Afrika dışında en eski modern insan kafatası bulundu

Araştırmacılar tarafından yapılan keşif sonucu Yunanistan’da bulunan bir kafatası Avrupa’nın Neandertaller tarafından iskan edildiği bir zamana 210.000 yıl öncesine tarihlendi.

Afrika’dan gelen insanların çok daha önce göç ettiklerini kanıtlayan minvalde buldular tespit edildi. Araştırmacılar tarafından yapılan çalışma sonrasında Yunanistan’da bulunan bir kafatası, Avrupa’nın Neandertaller tarafından iskan edildiği bir zamana, tam 210.000 yıl öncesine tarihlendi.

Araştırmacılar, 1970’lerde Yunanistan’daki Apidima Mağarası’ndaki iki önemli fosili ortaya çıkardılar. Bu fosillerden biri çok bozuktu, diğeri ise eksikti. Ancak bu fosillerin sırlarını çözmek için bilgisayarlı tomografi taraması ve uranyum serileri kullanıldı.

Daha eksiksiz kafatası bir Neandertal’e ait gibi görünüyor. Fakat diğeri, kafatasının arkası yuvarlak olması gibi modern insanların özelliklerine daha çok benziyor.

Apidima 1 (sağda) ve kafatasının kısmi rekonstrüksiyonları. Bu fosil tam 210.000 yaşında. C: Katerina Harvati, Eberhard Karls University of Tübingen

Daha da ilginç olanı, Neandertal kafatası, diğerinden daha genç! Neandertal (Apidima 2), önceki tahminden biraz daha eskiydi ve 170.000 yaşındaydı. Ancak, Homo sapiens kafatası olan Apidima 1, en az 210.000 yaşındaydı. Yani Neandertal bireyden 40.000 yıl daha önce burada yaşamıştı.

Bu tarih, kafatası parçasını sadece Avrupa’nın değil, Afrika dışındaki her yerdeki en eski modern insan fosili haline getiriyor. Bilim insanlarının şimdi karşılaştığı zorluk Apidima 1’i insanlık tarihinin neresine uyduğunu bulmak.

Araştırmanın eş yazarı Prof Chris Stringer, “Şimdi bizim senaryomuz, Yunanistan’da 210.000 yıl öncesine kadar, belki de Levant’taki karşılaştırılabilir nüfuslarla ilişkili olarak erken bir modern grubun olmasıydı. Fakat daha sonra, 170.000 yıl önce, Neandertal nüfusu onların yerini almış.” diyor.

Apidima 1 modern insan kafatasının tüm özelliklerine sahip. C: Katerina Harvati, Eberhard Karls University of Tübingen

Bugün Afrika dışında yaşayan insanların ataları, 60.000 yıl önce Afrika’yı terk eden bir göçe kadar gidiyor. Bu modern insanlar Avrasya’da yayıldıkça, Neandertaller ve Denisovalılar gibi karşılaştıkları diğer türlerin yerini aldı.

Ancak bu, modern insanların (Homo sapiens) Afrika’dan çıktığı ilk göç değildi.

İsrail’deki Skhul ve Qafzeh’de bulunan Homo sapiens fosilleri, 1990’lı yıllarda 90.000 ila 125.000 yıl arasına tarihlendi. Ancak bu örnekler istisna olarak görülüyordu. Bunlar sadece Afrika vatanımızın çok az dışına çıkan küçük bir grup olmalıydı.

Ancak son yıllarda, türlerimizin Afrika’nın dışında daha önce inanılandan çok daha erken çıktığını ve hatta uzaklaştığını anladık.

Son birkaç yılda paleontologlar, Çin’deki Daoxian ve Zhirendong’da 80.000 ila 120.000 yıl öncesine ait modern insan fosillerini keşfettiler.

DNA çalışmaları Afrika insanı ve Neandertaller arasında erken bir çiftleşme belirtileri ortaya koydu. Almanya’daki Neandertallerden elde edilen kanıtlar, Homo sapiens’in veya başka bir Afrika grubunun dahil olup olmadığı açık olmasa da, çiftleşmenin 219.000 ila 460.000 yıl önce gerçekleştiğini gösterdi.(Arkeofili’den derlenmiştir)

Günün Haberleri

Bilim konulu diğer haberler