Takip Et

Güncel

TSK konvoyuna saldırı sonrası: Rusya’dan Suriye Ordusu’na destek, ABD ve BM’den tepki

Suriye’nin İdlib kentine bağlı Han Şeyhun kasabası yakınlarında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna düzenlenen hava saldırısına ABD ile BM’den tepki geldi

Suriye Ordusu taarruz birlikleri tarafından icra edilen operasyon kapsamında İdlib’e bağlı Han Şeyhun kasabasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, bölgede bulunan ve cihatçılara teçhizat ve lojistik destek götürdüğü öne sürülen TSK konvoyuna hava saldırısı düzenlenmişti.

Milli Savunma Bakanlığı’da yaptığı açıklama ile saldırıyı doğtulamaış fakat hedef alınanların siviller olduğunu belirtmişti.

TSK konvoyunu hedef alan hava saldırıdan kısa bir süre önce Suriye resmi haber ajansı SANA ise TSK’ye ait askeri araçların, İdlib vilayetinin Han Şeyhun kasabasındaki “teröristlere” silah taşıdığını öne sürmüştü.

Putin’den, Suriye Ordusu’na Destek

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmannuel Macron ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlip’e ilişkin şunları kaydetti:

“Suriye konusunu mutlaka ele alacağız. Soçi’de İdlip bölgesinin bir kısmının silahlardan arındırılması ile ilgili anlaşma imzalanmadan önce bölge topraklarının yüzde 50’si teröristlerin kontrolündeydi, şimdiyse yüzde 90’ı onların kontrolünde ve biz oradan sürekli olarak saldırdıklarını görüyoruz. Bunun da ötesinde, ki bu çok tehlikeli, militanların o bölgeden dünyanın diğer bölgelerine aktarıldıklarını görüyoruz ve bu son derece tehlikeli bir şey.”

BM ve ABD’den Tepki

TSK’ye yönelik yapılan hava saldırısına ilişkin açıklama yayımlayan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) saldırı kınarken, Birleşmiş Milletler’de (BM) son gelişmelere yönelik endişemiz sürüyor açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Esad rejimi ve müttefikleri hemen İdlib’deki ateşkese geri dönmelidir. Türk konvoyuna yapılan pervasız hava saldırısı, sivillere, insani yardım görevlilerine ve altyapıya yönelik kötü niyetli saldırıların ardından geldi. Bu şiddeti kınıyoruz. Sona ermeli.”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric, TSK konvoyuna yönelik saldırıyla ilgili açıklamada:

“Suriye’nin kuzeybatısındaki son gelişmelere yönelik endişemiz sürüyor. Türk askeri konvoyunun, İdlib’in güneyindeki Morik’te yer alan Türk gözlem noktasına giderken havadan vurulduğuna dair bildirimlerden haberdarız” dedi.

“Bu haberler bizi ciddi şekilde endişelendiriyor ve İdlib’deki şiddetin sadece insani bir mesele olmadığını hatırlatıyor. Aynı zamanda bölgesel güvenlik açısından da önemli bir risk teşkil ediyor.”

SOHR, Han Şeyhun’un Suriye Ordusu Kontrolüne Geçtiğini Doğruladı

Diğer yandan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye ordusunun Pazartesi gecesi girdiği Han Şeyhun’da kontrolü ele geçirdiğini bildirdi.

İdlib’in güneyinde yer alan Han Şeyhun, bu bölgede silahlı grupların elindeki en büyük kasabaydı.

Gözlemevi direktörü Rami Abdülrahman, uluslararası M5 Halep-Şam otoyolu üzerindeki Han Şeyhun’un el değiştirmesi hakkında yaptığı yorumda, “Bu rejim güçleri için çok önemli bir zafer” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler