Takip Et

Dünya

Trump’tan kongrenin demokrat kadın üyelerine ırkçı söylem

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Twitter’da yaptığı açıklamada kongrenin demokrat kadın üyelerine ırkçı saldırıda bulundu. Bu üyelerin ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini yazan Trump tepkiyle karşılandı

ABD Başkanı Donald Trum, Twitter mesajında Kongre’nin kadın üyelerini hedef aldı.

Tweetinde isim kullanmadan ‘hükümetleri tamamen felaket olan ülkelerden kadın Kongre üyeleri’ ifadesini kullanıp ‘ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini’ söyledi.

Trump ayrıca, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin de ‘bu Kongre üyeleri için hızla ücretsiz seyahat ayarlamalarını yapmaktan memnuniyet duyacağını’ yazdı.

ABD Başkanı Trump attığı üç tweette kadın Kongre üyelerini ‘kendisini ve ABD’yi acımasızca eleştirmekle’ suçladı.

Trump, Kongre üyeleri için “…kendi ülkelerinin hükümetleri tam bir felaketken, yeryüzünün en büyük ve güçlü milleti olan ABD halkına hükümetimizin nasıl yönetilmesi gerektiğini söylüyorlar” dedi.

Bir sonraki tweetlerinde de Trump şunları söyledi:

“Neden geldikleri, suça bulamış, tamamen çökmüş yerlerine geri dönüp düzeltilmesi için yardımcı olmuyorlar. Sonra da dönüp nasıl yaptıklarını göstermiyorlar.”

Trump, ‘bu yerlerin Kongre üyelerine ihtiyacı olduğunu’ ve Nancy Pelosi’nin de ‘hızla ücretsiz seyahat ayarlamaları yapmaktan memnuniyet duyacağını’ ifade etti.

Bu eleştirilere tepki gösteren Nancy Pelosi Trump’ı ‘yabancı düşmanlığı yapmakla’ suçladı.

Kongre üyesi Tlaib, Trump’ın ‘görevini kötüye kullanmakla suçlanması gerektiğini’ söyledi.

Gördüğümüz en kötü, En Yolsuz, En Beceriksiz Başkan

Ocasio-Cortez de Twitter mesajında “Bizi seçen Amerika’yı kabul kabullenememesinin üstüne, bizim sizden korkmadığımızı da kabullenemiyorsunuz” dedi.

Ilhan Omar da Trump’ın ‘beyaz milliyetçiliği körüklediğini’ belirtip ABD Başkanı için “gördüğümüz en kötü, en yolsuz, en beceriksiz başkan” ifadelerini kullandı.

Pressley de Trump’ın tweetinin görüntüsünü paylaşıp “Irkçılık böyle bir şey. Biz ise demokrasiyiz” dedi.

Başkanlık için adaylığını koyan Demokrat Senatör Elizabeth Warren da Trump’ın tweetleri için ‘ırkçı ve yabancı düşmanı saldırı’ yazdı. Beto O’Rourke “Bu ırkçılık. Bu kadın Kongre üyeleri sizler kadar Amerikalı” dedi. Bernie Sanders da Trump’ı ırkçılıkla suçladı. Bazı Cumhuriyetçi siyasetçiler de Trump’a tepki gösterdi. John McCain’in kızı, Cumhuriyetçi köşe yazarı Meghan McCain “Bu ırkçılık” dedi. (BBC Türkçe’den derlenmiştir)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler