Takip Et

Güncel

TOHAV’dan CPT ve BM’ye acil çağrı: Sizi Türkiye’ye davet ediyoruz

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) BM İşkence Özel Raportörü’ne ve CPT’ye açlık grevlerine ilişkin acil çağrı yaparak, “Sizi işkence ve diğer kötü muamele biçimlerini önlemek amacıyla acil bir şekilde ülke ziyareti programlamaya davet ediyoruz”

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), Avrupa İşkencenin ve insanlık dışı veya Onur Kırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesine Dair Komite’ye (CPT) ve Birleşmiş Milletler (BM) İşkence Özel Raportörü’ne acil çağrı yaptı. TOHAV’ın her iki kuruma yaptığı çağrıda, “Görevinizle ilgili olarak, sizleri, tarafı olduğu Birleşmiş Milletler Sözleşmelerinde ve Avrupa İşkenceyi Önleme Sözleşmesinde öngörülen temel insan haklarıyla mutlak bir çelişki içinde bulunan Türk makamlarının rutin idari uygulamalarına karşı yetkilerinizi kullanmaya davet etmek için yazıyoruz. Sizi işkence ve diğer kötü muamele biçimlerini önlemek amacıyla acil bir ülke ziyareti programlamaya davet ediyoruz” denildi.

‘Disiplin cezaları AİHS’e aykırı’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven ile cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekilen çağrıda, kritik bir aşamaya geldiği ve cezaevlerinde açlık grevi eylemi sonrası işkence ya da insanlık dışı onur kırıcı kötü muamele biçimlerine maruz kaldıkları belirtildi. Açlık grevinde olan tutukluların yaşadıkları sorunların anlatıldığı metinde, kimi cezaevlerinde tutukluların alması gereken 500 mg B vitamini ve karbonat ihtiyacı konusunda hala sorunlar yaşadığına ve sağlık kontrollerinin hukuka uygun yapılmadığına, tekli oda ve hücrelere alınarak tecrit edildiklerine dikkat çekildi. Yine açlık grevinde olan tutuklulara disiplin soruşturması açıldığına da vurgu yapılan metinde, “Verilen disiplin cezaları Anayasa ve AİHS’e aykırı olarak insan haysiyetiyle bağdaşmayan ceza boyutuna varmıştır” denildi. 

Açlık grevinde olan tutukluların yakınlarının da işkence ya da insanlık dışı ve onur kırıcı muamele uygulandığı vurgulanan çağrıda, tutukluların zorla müdahale edileceği tehdidinde bulunulduğu belirtildi. Çağrıda, grevcilerin vücudunda önlenmeyen tahribatların oluştuğu ve daha kritik etkilerle karşı karşıya kalabilecekleri ifade edildi. Metinde, hapishanede tecridi protesto etmek için yaşamlarına son veren Zülküf Gezen, Ayten Beçet, Zehra Sağlam ve Medya Çınar’ın durumuna dikkat çekildi.

‘Bu oldukça acil bir konu’

Öcalan’ın avukatlarının yapmış olduğu 800 başvurunun reddedildiğini ve telefon hakkının 20 yıldır kullanmadığına dikkat çekilen çağrıda, şu ifadelere yer verildi:  “Temel insan haklarının, özellikle de yaşam hakkının ve açlık grevindeki mahpusların sağlık haklarının ihlaline ilişkin ciddi kaygılarımız bulunmaktadır. İşkencenin ve diğer kötü muamele biçimlerinin mutlak olarak yasaklanması, esasen ihlal riski altındadır. Bağımsız komitelerin ve delegasyonların, İmralı Hapishanesini ve Türkiye’deki diğer hapishaneleri ziyaret etmesini sağlamak, tüm mahpusların temel insan haklarına saygı duyulduğundan ve insan hakları hukukunun gerektiği gibi uygulandığından emin olunması için harekete geçmenizi ve Adalet Bakanlığı ile diğer kamu makamlarıyla iletişime geçmenizi rica ediyoruz. Bu oldukça acil bir konu olduğundan, derhal ve olumlu bir yanıt vermenizi rica ederiz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler