Takip Et

Dünya

Tiananmen Meydanı Katliamı’nın sorumlusu ‘Pekin Kasabı’ öldü

Revizyonist- kapitalist yolcu Çin Halk Cumhuriyeti eski Başbakanı Li Peng öldü. Peng tarihe Tiananmen Katliamı diye tarihe geçen çoğunluğunun öğrencilerin katıldığı barışçıl eyleme saldırı emri veren ve henüz ölü sayısının bile tam olarak bilinmediği katliamın baş aktörüydü

Tarihe Tiananmen Meydanı Katliamı olarak geçen katliamın baş aktörü olan ve o dönemde sıkıyönetim ilan edilmesinin önünü açıp, sert önlemlerin alınması kararını vererek yüzlerce kişinin ölümünün sorumlusu olan Lİ Peng öldü.

Çin devlet televizyonu, uzun bir süre mesane kanseriyle mücadele eden Peng’ın pazartesi akşamı Pekin’de bir hastanede ‘belirsiz’ bir hastalıktan dolayı öldüğünü açıkladı.

Çin’in eski başbakanlarından Li Peng, Haziran 1989’da Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Tiananmen Meydanı’nda yaşanan katliamın baş sorumlusu olarak kayıtlara geçti.

Peng, 1987 ile1998 yılları arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin dördüncü Başbakanı olarak görev yaptı. Ancak Peng uluslararası çevrelerce “Pekin kasabı” lakabıyla anıldı. Li Peng, 1989 Nisan ayında patlak veren ve çok sayıda öğrenci, işçi ve halkın diğer kesimlerinden insanın katıldığı protestolarda aktif rol oynadı.

Peng, olayların büyümesi sonrası 20 Mayıs 1989’da sıkıyönetim ilan etti. Çin ordusu tanklar ve diğer askeri araçlarla 3-4 Haziran gecesi protestolara kanlı bir şekilde son verdi ve yüzlerce silahsız sivilin ölümüne yol açtı. Bu olaylarda binden fazla kişinin hayatını kaybettiği düşünülüyor. Li Peng, daha sonraki açıklamalarında göstericilere ateş açma kararını gerekli bir adım olarak nitelemiş ve kendisini savunmuştu.

Peng, askeri müdahale fikrinin sözde Çin Komünist Partisi yönetimi tarafından toplu şekilde alındığını ve Çinli lider Dıng Şiaoping’in (Deng Xiaoping) kararlarını nadiren uyguladığını söylemişti.(EuroNews’ten derlenmiştir)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler