Takip Et

Basın

TGS’den erişim engeli tepkisi: “Birilerinin hoşuna gitmeyen şeyler yazan her kurumun tehdit altında olduğu tescillenmiştir”

Türkiye Gazeteciler Sendikası, (TGS) yazılı bir açıklama yayımlayarak Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 136 haber sitesi ve sosyal paylaşım sitesine yönelik verdiği erişim yasağı kararına tepki gösterdi

Jandarma Genel Komutanlığı’nın şikayetiyle Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 136 haber sitesi ve sosyal paylaşım adresi hakkında verilen erişim engeli yasağına Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), yazılı bir açıklama yayımlayarak tepki gösterdi.

TGS tarafından yapılan yazılı bir açıklamada erişim engeli yasağının ifade özgürlüğüne dönük bir saldırı olduğunu belirterek şunlar kaydedildi.

“Demokrasiyi, ifade özgürlüğünü içine sindiremeyenlerin ilk akıllarına gelen şey yıllardır sansür ve halkın haber alma hakkına saldırı olmaktadır. Somut veriler yerine gerçeklikten uzak iddialara dayanan bu karar ile Türkiye’de zaten yerlerde sürünen ifade özgürlüğü, bir yara daha almıştır.”

Hukukun en temel ilkelerinin yok sayıldığının belirtildiği açıklamada birilerinin hoşuna gitmeyen şeyler yazan her kurumun tehdit altında olduğu ifade edildi.

Açıklamada erişim yasağına neden olacak bir haber veya içeriğin bulunmadığı belirtilerek, “Söz konusu karar adalet duygusundan ziyade hesaplaşma duygusunu akıllara getirmektedir.” denildi.

“Derhal Engelleme Kararı Kaldırılmalıdır”

19 yıldır halka doğru haberi ulaştırmaya çalışan Bianet başta olmak üzere kamuoyunu bilgilendirme amacı taşıyan hiçbir haber mecrası bu şekilde cezalandırılamaz. Bu yüzden derhal engelleme kararı kaldırılmalıdır. Basın özgürlüğünün bir ülkenin sosyal ve ekonomik gelişiminin temellerinden bir tanesi olduğunu düşünürsek bu kararı verenler ülkeye de ciddi zarar vermektedir. Kurulduğu günden bu yana gazetecilerin mesleki haklarını korumayı ve ifade özgürlüklerine sahip çıkmayı ilke haline getiren Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu karara karşı her türlü meşru ve hukuki mücadeleyi yürütecektir. Basın özgürlüğünün birilerinin iki dudağının arasında olmadığını herkesin çok iyi bilmesi gerekmektedir”

Günün Haberleri

Basın konulu diğer haberler