Takip Et

Kadın

Temmuz ayı kadına karşı şiddet çetelesi: Ataerki tarafından 31 kadın katledildi

Kadın Cinayetlerini Duruduracağız Platformu (KCDP) tarafından hazırlanan kadın cinayetleri verilerine ilişkin 2019 temmuz ayı raporunu açıkladı. Raporda en az 31 kadının ataerki tarafından katledildiği ve çoğu ölümün ev içerisinde gerçekleştiği belirtildi

Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 5’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 16 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi. 2’si boşanmak, 4’ü ayrılmak ve 4’ü de başka konularda kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe;  adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

İllere Göre Temmuz Ayının Kadın Cinayetleri Verileri:

İstanbul: 5Adana: 3Bursa:2Mersin: 2
Konya: 2Kocaeli: 2Kayseri: 1Manisa:1
Erzurum:1Amasya: 1Hakkari: 1Kahramanmaraş: 1
Tekirdağ: 1Kütahya: 1Kilis: 1Denizli: 1
Antalya: 1Çanakkale: 1İzmir: 1Samsun: 1

Katledilen Kadınlar

Şükran CantaşFiliz K.A.Ç.Müberra Kuzdan
Hülya YılmazMeryem AktanChen HaiyunSongül Yalçın
Fatma GürgenAfet MammadliBüşra GüçlüElif E.
Sevim KoçSeher O.Ebru TenkFatma Aydoğdu
Nimet Y.Özlem ErgülGülen PamukçuNuray Anar
Çiğdem KurtoğluHasine ŞanlıHalime ŞenalHatice Kavak
Zeyneb El AridGülay ŞimşekSaime Durgel Pınar Gevez
Alime AtamanMürvet İ.1 kimliği tespit edilemeyen 

Kadınlar Kimler Tarafından Öldürüldü?

Temmuz ayında öldürülen 31 kadının 7’sinin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 11’i evli oldukları erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i arkadaşının evli olduğu erkek, 1’i abisi, 1’i babası, 1’i damadı, 1’i torunu,1’i tanıdık birisi, 6’sı birlikte olduğu erkek tarafından öldürülmüştür.

Kadınlar Çoğunlukla Evlerinde Öldürüldü

Kadınların 16’sı evde, 7’si sokak ortasında öldürülmüştür. Öldürülen kadınların 1’i gölde, 1’i nehirde, 1’i ormanda, 1’i sulama kanalında ve 1’i de piknik alanında cansız bedenleri bulundu. 3 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.

6284 ve sonuçları
Haziran ayında öldürülen kadınların 23’ünün  koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 8 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmamaktadır.
Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren  6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. 

Giresun Üniversitesi Keşap Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölüm Başkanı Fatih Saydam, defalarca şiddet uyguladığı Fransızca öğretmeni olan 33 yaşındaki eşi H.’yi “Beni nasıl sorgularsın” diyerek darp etti. Çocuğunun da boğazını sıkıp öldürmekle tehdit eden Fatih Saydam’ın evine yaklaşması yasaklandı. H., evli olduğu erkeğe boşanma davası açtı.

Aksaray’da yaşayan 19 yaşındaki Aysel B., evli olduğu 22 yaşındaki Bahtiyar B. tarafından boğazından bıçaklandı. Kurtulmak için evlerinin balkonundan atlayan Aysel, hastaneye kaldırılırken sağlık görevlilerine “Bana ne olacak?” diye sordu. 

Antalya’da yaşayan 23 yaşındaki Sevgi Çetinkaya, eskiden birlikte olduğu erkek İrfan Kansu tarafından yeniden birlikte olma teklifini reddettiği bahane edilerek 22 kez bıçaklandı. 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Kansu, Sevgi’nin sosyal medyadan yardım istemesi ve bir avukatın desteğiyle yeniden tutuklandı.

35 yaşındaki Ayla T.’nin evli olduğu erkek Mevlüt T. cezaevinden izinli çıkarak Ayla’ya sokak ortasında ateşli silahla saldırıda bulundu. Mevlüt T. yakalandı ama Ayla T. yaşam mücadelesi veriyor.

Kayseri’de yaşayan 27 yaşındaki Gülay Şimşek, ölüm tehditleri aldığı ve ayrılmak istediği erkek Ö.O. hakkında şikayette bulunmuş ve uzaklaştırma kararı aldırmıştı. Ö.O.’dan bir daha yapmayacağına dair söz aldığı bir video çekerek şikayetini geri aldı ve 13 gün sonra Ö.O. tarafından sokak ortasında ateşli silahla öldürüldü.

Kahramanmaraş’ta şiddet gören ve boşanma davası açan 3 çocuk annesi 24 yaşındaki Müberra Kuzdan evli olduğu erkek Gökhan Kuzdan (27) tarafından öldürüldü. Her ay yayınladığımız raporlarda da altını çizdiğimiz gibi devam eden kadına karşı şiddeti önlemek ve kadınların yaşamasını sağlamak için 6284 sayılı kanun etkin olarak kullanılmalıdır. Bu ay 6284 etkin uygulansaydı, kadınlar yaşıyor, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 13‘ünün çocuğu vardı.

(Veriler Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun sitesinden alıntılanmıştır.)

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler