Takip Et

Dünya

Tanker krizi: İran’dan, Britanya’ya misilleme tehdidi

Britanya tarafından Cebelitarık Boğazı’nda Suriye’ye ham petrol taşıyan İran gemisine el koymasında sonra kaynaklanan krizde İran’dan açıklama geldi. İran, Britanya tarafından el konulan tankerin bırakılmadığı takdirde Britanya’ya ait tankere el koyacaklarını açıkladı

Britanya Kraliyet Deniz Piyadeleri tarafından Cebelitarık Boğazı’nda el konulan İran petrol tankerine dair İran’dan açıklama geldi.

İran Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada tankerin serbest bırakılmadığı takdirde buna karşılık olarak Britanyalı bir petrol tankerine el koyabileceklerini belirtti.

Petrol tankerine el konulmasının gerekçesi Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını ihlal edilmesi olarak açıklanmıştı.

İran Devrim Muhafızları’nda üst düzey bir komutan Mohsen Rezai Twitter’da yaptığı açıklamada “İngiltere İran petrol tankerini bırakmazsa, İngiliz petrol tankerine el koymak (İranlı) yetkililerin görevi” dedi.

Reuters’ın haberinde, sevkiyat verilerine göre tankerin İran kıyılarında doldurulan İran petrolü taşıdığı, ancak belgelerde petrolün komşu Irak’tan geldiği belirtildi.

Avrupa, 2011’den bu yana Suriye’ye petrol sevkiyatını yasaklarken, bu yaptırımları ihlâl gerekçesiyle daha önce bir tankere el koymamıştı.

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell tankerin durdurulmasını, ‘ABD’nin Britanya’dan istediğini’ açıklamıştı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler