Takip Et

Dünya

Tahliye edilen Anarşist tutsak Romanos: “Hedefimiz yıkıcı mücadeleyi keskinleştirmek”

Yunanistan’da bankalara dönük silahlı soygun gerçekleştirmek ve eski Ulusal Savunma Bakanı’nı hedeflemek iddiasıyla tutuklananan Nikos Romanos tahliye edildi

Yunanistan’da bankalara silahlı soygun gerçekleştirmek ve eski Ulusal Savunma Bakanı Giannos Papantoniou’nu hedeflemek suçlamasıyla 2013 yılında tutuklanan Nikos Romanos tahliye edildi.

Patlayıcı madde bulundurmak ve yerleştirmek suçlamalarıyla 18 yıl hapis cezası verilen Romanos’un yeniden yargılanması sonucunda hapis cezası 14 yıla indirilmişti.

Romanos’un e da hedeflediği belirtilmişti.

Altı yıllık mahkumiyetinin, tutukluluğu sırasında hapishanede işlerinde çalışması nedeniyle çifte sayılması ve eğitimini tamamlamasıyla oluşan iyi hal sonucu 14 yıllık cezayı karşıladığı sayılan Romanos tahliye edildi

Romanos, 2008’de Atina Exarcheia’da polis tarafından katledilen Alexis Grigoropoulos’un yakın arkadaşı olmasıyla da biliniyordu.

“Hedefimiz, Yıkıcı Mücadeleyi Keskinleştirmek”

Bu yıl içerisinde yapılan bir söyleşide konuşan Romanos,

Hedefimiz yıkıcı mücadeleyi alabileceği her biçimde keskinleştirmek ve her bir yönetici için gerçek bir tehdit haline getirmek olmalı. Bunun bir parçası da tarihsel hafızamızı yeniden inşa etmek olmalı ki tayin edeceğimiz stratejilere pusula olarak hizmet edebilsin. Devrimci şiddetin farklı biçimlerini örgütlemekten, devrimci illegalizmin pratiklerinden ve bunları, kendi çevrelerimize bulaşan, kirli ve yaygın anlamıyla “siyasetin” üstesinden gelmek üzere hareket içerisinde yaymaktan bahsetmeye başlamalıyız. Her kim bilincini vahşi baskı ve sömürüyü alaşağı etmek fikriyle silahlandırırsa, rejimin intikam dolu ve otoriter muamelesinin hedefi olacaktır. Bu ise kavgamızdan vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor, mahkemede veya başka bir yerde” ifadelerini kullanmıştı.

(gazeteyolculuktan derlenmiştir)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler