Takip Et

Güncel

Suruç katliamında yaşamını yitirenler için anıt yapılacak

20 Temmuz 2015’te Kobanê’deki çocuklara yardım götürmek için toplanan gençlere yönelik IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısının ardından, hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak için katliamın yaşandığı Amara Kültür Merkezi’nin bahçesine bir anıt yapılacak.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 31 Mart seçimlerinde daha önce kayyum atanan Suruç Belediyesi’ni kazanan HDP’li eşbaşkanlar, anıt için hazırlıklara başladı ancak kültür merkezinin mülkiyet sorunu bulunması nedeniyle dikilmesi planlanan anıt için adım atılamıyor.

Tapunun yeniden Suruç Belediyesi’ne verilmesi gerekiyor

Kentin 2012 yılında ‘büyükşehir’ statüsünü alması ile Suruç Belediyesi’nin inşa ettiği merkezin tapusu, Urfa Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne (ŞUSKİ) devredildi. Bu nedenle anıtın dikilmesi için merkezinin tapusunun yeniden Suruç Belediyesi’ne tahsisi gerekli.

Merkez tekrar eski haline dönüştürülecek

İnşasını belediyenin yaptığı ve  yüzlerce çocuğun sanat ve kültür eğitimi aldığı merkezin yeniden açılmasını istediklerini ifade eden Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik, bu amaçla Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştüklerini söyledi ve merkezin tekrardan eski haline dönüştürüleceğine dair söz aldıklarını belirtti.

‘Oraya bir anıt yapmak en büyük hayalimizdir’

10 Ekim’de IŞİD tarafından Ankara Garı önünde gerçekleştiriken katliamında kızını ve akrabasını kaybeden, kendisi de yaralanan Çevik, Amara Kültür Merkezi’nin sadece Suruç için değil, Türkiye’nin tümü için önem arz ettiğini ifade etti. Çevik, “Türkiye’nin 81 ilinden sadece Kobanêli çocuklara oyuncak ve insani yardım götürebilmek için dayanışma ruhuyla gelen gençlerdi. Amara Kültür Merkezi bahçesinde vahşice katledildiler. Katledilen gençler adına, oraya bir anıt yapmak en büyük hayalimizdir. Yapmamız gereken en önemli icraatlardandır. Manevi olarak böyle değeri yüksek bir yerin ŞUSKİ’ye devredilmesi ve sıradan bir yermiş gibi davranılması bizim canımızı acıtıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı ile yaptığımız görüşmede kültür merkezine dönüştürüleceğine dair söz aldık” dedi.

‘Anılarını yaşatmak ve unutulmamalarını sağlamak istiyoruz’

Anıt taleplerinin gerçekleşmemesi durumunda, katliamda yaşamını yitiren 33 düş yolcusu için park yapmayı düşündüklerini belirten Çevik ‘Parka katledilenlerin ismini vermeyi düşünüyoruz. Anılarını yaşatmak ve unutulmamalarını sağlamak istiyoruz. Suruç aileleri de yazılı bir şekilde bize talepte bulundular. Bu talebin karşılanması için ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler