Takip Et

Güncel

Suriye: Türkiye ve cihadist çeteler tarihi eserleri yağmalıyor, 17 bin eser Türkiye’ye kaçırıldı

Suriye Antikalar ve Müzeler Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada Türkiye ve Cihadist örgütlerin Efrin platosundaki arkeolojik bölgelere zarar verdiği ve tarihi eserleri kaçırdığı iddiasıyla uluslararası örgüt ve kültürel misal ile ilgili çalışma yürüten isimlere çağrıda bulundu

Suriye Antikalar ve Müzeler Genel Müdürlüğü Çarşamba günü SANA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Afrin’de Türkiye ve birlikte hareket ettiği grupların Afrin platosundaki arkelolojik bölgeleri buldozerlerle düzleyerek, bölgenin binlerce yıllık tarihine zarar verdiğini duyurdu. 

Açıklamanın devamında elde edilen fotoğraflarda arkeolojik bölgelerde M.Ö 1000’li yıllarda, Roma döneminden kalma eşsiz değerde çok sayıda heykel ve büst bulunduğu da belirtilerek; uluslararası örgütler, kültürel mirasla ilgili hukuki ve akademik isimlere çağrıda bulunarak, Halep’in kırsal kesimlerindeki tarihi eser bölgelerinde hukuksuz eylemlerde bulunan Türkiye’yi durdurmalarını istedi. 

Afrin’de, ulusal miras listesinde Teklike Kalesi, Ayn Dara Tepesi, Cinderus Tepesi, Antik Tiyatro, tarihi köprü ve Nabi Huri tarihi bölgesi bulunuyor. 

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de (SOHR) geçen yıl yayınladığı bir videoda, Afrin’deki silahlı grupların kentteki antik tiyatronun bulunduğu bölgede kazı yaparak çıkardıkları tarihi eserleri çaldıklarını öne sürmüştü. 

Suriye’de faaliyet gösteren terör örgütleri ve silahlı grupların en büyük gelir kalemleri arasında tarihi eser kaçakçılığı da bulunuyor. 

İdlib Tarihi Eserler Merkezi daha önce yaptığı açıklamada, 2012 yılından 2018 yılına kadar Afrin’deki siyasi değişimlerin ardından kente giren silahlı grupların birçok tarihi eseri çaldıklarını duyurmuştu.

Türkiye öncülüğündeki militan grupların bölgeye girmesinden sonra sivil halkın mallarının zorla ellerinden alındığı, halka ağır vergiler uygulandığı da öne sürülmüştü. 

17 Bin Eser Türkiye’ye Kaçırıldı

Suriye Antikalar ve Müzeler Genel Müdürü Mahmut Hamud’a göre Suriye’de şu ana kadar arkeolojik bölgelerden ve müzelerden çalınan 17 bin tarihi eserin büyük bir kısmının Türkiye’de olduğunu öne sürüyor. 

Dünyanın en eski medeniyetlerinden birine ev sahipliği yapan Mezopotamya bölgesinin bulunduğu Türkiye, Irak ve Suriye eşsiz tarihi eserlere sahip. Ancak iç savaşa maruz kalan Irak ve Suriye’de bu eserlerin çok büyük bir kısmı ya imha edilmiş, ya da çalınmış durumda. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler