Takip Et

Güncel

Suriye İdlib’de geçen hafta ilan edilen ateşkesi bitirdi

Suriye ordusu, İdlib’de geçen hafta sağlanan şartlı ateşkese son verdiklerini açıkladı. Şam yönetimi, Türkiye’nin Soçi mutabakatıyla üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmediğini savundu.

Suriye ordusu, Türkiye sınırındaki İdlib’de geçen hafta ilan edilen şartlı ateşkese son verdi. Suriye Genelkurmayı’ndan yapılan açıklamada, geçtiğimiz perşembe gecesi ilan edilen ateşkesin İdlib’de geçen yıl Rusya ile Türkiye’nin vardığı anlaşmanın uygulanması şartına bağlandığı hatırlatıldı, bu şartın Türkiye tarafından yerine getirilmediği savunuldu.

Suriye ordusu, ‘Türkiye’nin desteklediği grupların ateşkese uymayı reddettiğini ve yakınlarındaki bölgelerde sivillere karşı saldırılar düzenlediğini’ belirterek, “Ateşkesi şartlı olarak kabul ettik. Bu şartlar yerine getirilmedi. Terör örgütlerine karşı askeri operasyonlarımızı yeniden başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Rusya ile Türkiye’nin Eylül 2018’de vardığı anlaşma, Suriye ordusunun İdlib’deki askeri operasyonları askıya alması karşılığında militanların ağır silahları ile geriye çekilmesi, bu süreçte de bir çatışmasızlık bölgesi kurulmasını öngörüyordu. Anlaşma kapsamında Rusya tarafı Suriye ordusuna, Türkiye tarafı da militanlara garantör olmuştu. Ancak Suriye ordusu bir süre boyunca operasyonlarını askıya alsa da, militanlar belirlenen tarihte çekilmedi; bu arada da İdlib 2019 başında Heyet Tahrir Şam’ın (HTŞ- eski El Nusra) kontrolüne geçti.

Suriye ordusu son haftalarda İdlib’in güneyindeki hava saldırılarını yeniden başlatırken, sivil kayıplar nedeniyle dünyadan tepki yükselmişti. Son olarak da, Şam yönetimi Türkiye-Rusya mutabakatının uygulanması koşuluyla geçen hafta ateşkesi kabul etmişti.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın askeri yetkililere dayandırdığı habere göre Esad rejimi, muhaliflerin silahlarıyla birlikte, Rusya ile Türkiye arasında Eylül 2018’de Soçi kentinde imzalanan İdlib mutabakatındaki gerginliği azaltma bölgesinden çekilmeleri şartıyla, gece yarısı itibarıyla ateşkes uygulamayı kabul etti. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler