Takip Et

Kadın

Şule Çet Davası’nın üçüncü duruşması sona erdi

Üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne neden olan iki şüpheli Çağatay A.ve Berk A.’nın yargılandığı davanın üçüncü duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor

Üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Şule Çet’in geçtiğimiz yıl Ankara’da bir plazanın 20’nci katından atılarak ölümüne neden olan iki şüpheli Çağatay A.ve Berk A.’nın yargılandığı davanın üçüncü duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

İki sanık için “cinayet”, “cinsel saldırı” ve “hürriyeti tehdit” suçlarından ceza isteniyor.  Çet, 29 Mayıs 2018’de Ankara’da bir plazanın 20’nci katından şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını kaybetmişti. 

Bugün görülen duruşmada, 17 Haziran’da yapılan olay yeri keşfi incelemesine dair adli tıp uzmanlarınca hazırlanan keşif raporunun mahkemeye sunulması bekleniyor.  Şule Çet’in avukatı Umur Yıldırım, ”Hangi delillerin karartıldığını mahkemeye sunacağız.” dedi.

Çet cinayeti davasını takip etmek üzere çok sayıda kadın hakları savunucusu, avukat ve milletvekili bugün Ankara Adliyesi’nde bir araya geldi. 

Kadınlar: “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”

Adliye önünde toplanan kadınlar, “Erkek adalet değil gerçek adalet” yazılı pankartı açtı. Basına açıklama yapan kadınlar, Çet davasında delillerin karatıldığına dikkat çekti. 

Çet’in babası: Adalet yerini bulsun

“Devletimizden adalet istiyoruz. Bir an önce adalet yerini bulsun. Sanıkların gereken ağırlaştırılmış müebbet cezası almasını istiyoruz. Ben kızımın sonuna kadar arkasında olacağım” dedi.

“Çet’in tırnak altında Akand’ın DNA’sı var”

Davaya sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand, yoğun güvenlik altında takım elbise ve kravatla salona getirildi. Mersin Üniversitesi’nden bilirkişi heyeti, Şule Çet raporunu açıkladı.

Çet’in tecavüze uğradığı yönünde kanıtların var olduğu belirtildi ve “Şule’nin boyun kemiğindeki kırık biçimi daha çok elle boğmada görülen bir kırıktır” denildi. Çet’in avukatı tanığa, “Özellikle tırnak içinde dna, tokalaşma, halay çekme ile geçer mi?” diye sordu. Tanık: “Tırnak içine yalnızca tırmalama ve sert müdahale ile geçer. Tokalaşma ile ancak avuç içine DNA geçer.” diye yanıtladı. 

Sanık Berk Akand’ın avukatı “Tırnak altı dokuları incelenmemiştir. Ayrıca sanıklarda hiç bir yaralanma yoktur. Adli tıp uzmanı Hakan Kar: “Tırnak altında doku olması için görünür yaralanma olması gerekmez. Ayrıca raporda inceleme mevcut. Bir kere fisür değil, ekimoz var. Ve sizin yok dediğiniz dış tahribat bizim muayenelerimizde var. Hem anal bölgede hem de anal bölge dışında ekimozlar ve noktasal kanama alanları var. Yani bunun kabızlık ile olması imkansız.”

“Aramızda ona Polyanna derdik”

Şule Çet’in arkadaşı dinlendi: Hakim: Psikolojisi nasıldı?
Tanık: “Doğum günü kutlama planımız vardı ve Şule’nin yükseklik korkusu var. Kesinlikle avmlerde bile terasta yemek yiyemez. 4 yıl boyunca bir kere bile mutsuz haline rastlamadık, aramızda Polyanna derdik.”

Sanık Çağatay Aksu da şunları söyledi: 

“Hanfendi, yani gerçekten kaba tabir etmek de istemiyorum ama yani tanıklar nasıl seçiliyor nasıl geliyor bilmiyorum ama, Şule yanımızda 45-50 gündür çalışıyordu. Şule’nin twitter paylaşımları ile ilgili bilgin var mı?”

Çet’in arkadaşı: “Evet var, benim de öyle paylaşımlarım var. Ve bu çok normal. Kesinlikle intihar edecek birisi değildi. Çok fazla şiir okurdu ve o şiirlerden paylaşımlar yapardı. Bunun ruhsal sağlığı ile alakası yok!”

Aksu, “Twitter paylaşımları intihara meyilli olduğunu göstermiyor mu? Hiç mi mutlu şiir yokmuş? Onları niye paylaşmamış.” dedi. 

Savcı: Avukat Yıldırım’la ilgili ses kaydı dinletmek istediler

Şule Çet cinayetinin ilk savcısı: Alev Ersan Albuz da,  “Sanık vekili avukatlar bana geldiler. Şule Çet’in avukatı Umur yıldırım ile ilgili ses kaydı dinletmek istediler. Kabul etmedim. İnternetten yayınlayacaklarını söylediler.”

Şule Çet’in avukatı Ferhat Gebeş şöyle konuştu: 

“Yükselten serbest düşme pozisyonunda 4 metre kat etmesi mümkün değildir, iki seçenek var, ya Şule kendisini ayakları ile itecek ki, Çağatay Aksu ifadesine göre Şule’nin ayakları havada, ikinci seçenek ise atılmış olması. Normal serbest düşme biçiminde bu şekilde olay gelişmez. Kişi veya kişilerce atıldığını gösteriyor. Şule’nin sağ dirseğinin altında kalmış sol ayakkabısı ve ayağında olsaydı bu inkansız olurdu. Sağ ayakkabısı ise 2 metre ilerisinde bulunmuş ayakkabısı. Çoraplarından birisi kayıp ve bunun bir açıklaması yok.

“Şule’nin üzerinde siyah bir kazak var, Şule düştükten sonra bu kazağın içe katlandığını görüyoruz. Bu durum cinsel saldırı için de delil sağlamaktadır nitekim kazağın sonradan giydirilmeye çalışıldığını düşünüyoruz. Şule atıldı, sol ayakkabısı önceden atıldı, kazağı içe katlandı ve bu düşme ile olamaz.” 

Aksu iddia çürütmekten yorulmuş

Sanık Aksu yine söz aldı ve şunları söyledi: 

“Yine bir senaryo, yine bir çizim, şaşırdık mı hayır? çürütmekten ben yorulmadım ama onlar da üretmekten yorulmadı. 14 ay geçmiş, 14 ay içerisinde kimin oraya gidip gitmediğini belli ki takip etmişler, neye göre eşyaları nereye koyduğuma karar vermişler. “

Ne olmuştu?
Şule Çet (20), 29 Mayıs 2018’de Ankara’daki bir plazanın 20. katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybetmişti. Olayın intihar olduğu iddia edilmişti.Olayın ardından gözaltına alınıp serbest bırakılan Çağatay A. ve Berk A. soruşturma kapsamında daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.Çağatay A., ilk ifadesinde Şule Çet’in intihar ettiğini öne sürerek, “Kendisine engel olmaya çalıştım, atlarken tutmaya çalıştım ama başaramadım. Atlamasın diye tutuğum sırada parmaklarımda sıyrıklar oluştu” demişti. Diğer zanlı Berk A. ise “Olay sırasında başka bir odadaydım. Neler yaşandığını bilmiyorum” ifadelerini kullanmıştı.İddianamede, iki sanık için “cinayet”, “ırza geçme” ve “hürriyeti tehdit” suçlarından ceza istenmişti.Davanın ilk duruşması 6 Şubat 2019’da görülmüştü. Duruşmadan sonra, Adli Tıp’a gönderilen bazı delillerin kaybolduğu öğrenilmişti.Davanın ikinci duruşması, 15 Mayıs 2019’da görüldü. Duruşmada, 17 Haziran’da keşif yapılmasına karar verildi.17 Haziran’da olay yeri keşif incelemesine sanıklar katılmadı. 
(Bianet’ten olduğu gibi alınmıştır)

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler