Takip Et

Dünya

Sudanlı Gazeteci Wini Omer idam cezasıyla karşı karşıya!

Sudanlı gazeteci ve kadın hakları savunucusu Wini Omer, kendisine yöneltilen “fuhuş” ve “devlete karşı suçlar” suçlamaları nedeniyle hapis ve idam cezasıyla karşı karşıya

Sudanlı gazeteci ve kadın hakları savunucusu Wini Omer, kendisine yöneltilen “fuhuş” ve “devlete karşı suçlar” suçlamaları nedeniyle hapis ve idam cezasıyla karşı karşıya.

Bianet’te yer alan habere göre, Omer’e, geçtiğimiz hafta çıktığı duruşmada “devlete karşı casusluk, devlete ait bilgileri sızdırma” suçlamalarıyla da karşılaşılabileceği söylendi.

Aktivistler, Omer’in insan hakları çalışmaları nedeniyle hedef alındığını söylüyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) 2018 Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, Sudan 180 ülke arasında 174. sırada bulunuyor. Türkiye ise endekste157. sırada.

Pantolondan devlete karşı suçlara

Human Rights Watch’un (HRW) paylaştığı bilgilere göre, Omer, 10 Aralık 2017’de otobüsteyken pantolon giydiği gerekçesiyle durdurulmuş ve beş saat gözaltında kalmıştı. Hakkında “uygunsuz giyinmek”ten dava açılan Omer, üç duruşma sonra kıyafetinin “uygunsuz” olmadığına karar verilmişti.

Şubat 2018’de ise Omer bir kadın ve iki erkek arkadaşıyla bir evdeyken, polis daireye baskın düzenlemiş ve dört kişiyi de gözaltına almıştı. Beş gün gözaltında kalan dört kişi hakkında da “fuhuş” iddiasıyla dava açılmış ve yurtdışı yasağı getirilerek serbest bırakılmışlardı.

Geçtiğimiz haftalarda Omer savcılığa hakkındaki adli dosyanın akıbetini sordu. Bu konuda bir cevap alamayan Omer’e 24 Temmuz’da devlete karşı suçlar da dahil, toplam sekiz suçlamayla hakkında dava açıldı.

1 senede “kamu düzenini bozmaktan” 15 bin kadın kırbaçlandı

Toplanma ve eylemlerin yasak olduğu Sudan’da kadınların kıyafetlerine yönelik yasaklar da mevcut. Ceza Kanunu’nun 152. Maddesi kadınların “ahlaksız” ve “uygunsuz” giyinmesi muğlak bir tanımla yasak.

No to Women’s Oppression Initiative verilerine göre, Sudan’da sadece 2016’da Sudan’da 15 binden fazla kadın “kamu düzenine karşı çıkma” suçlamalarıyla kırbaç cezasına çarptırıldı.

Wini Omer hakkında

Alhadatha Alsudanya dergisinde çalışan Omer, insan hakları çalışmalarıyla tanınan bir gazeteci. Üniversitede sosyoloji ve antropoloji eğitimi attı.

Genç Afrikalı liderlere sağlanan Mandela Washington Bursu sahiplerinden.

İnsan hakları, cinsiyet temelli şiddet, üreme sağlığı, “kadın sünneti” olarak anılan genital sakatlama, çocuk yaşta evlilikler gibi konularda önlem ve toplumsal duyarlılık geliştirilmesi için çalışıyor.

Omer, yakın zamanda zorla evlendirildiği kocasını kendisine tecavüz ettiği için öldüren 19 yaşındaki Noura Hüseyin’in idam cezasına çarptırılmasına karşı kampanya başlatmıştı.

Omer bugün attığı tweet’te “Kamu düzeni rejimine karşıyım ve herkesi buna karşı çıkmaya çağırıyorum” dedi.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler