Takip Et

Dünya

Sudan’da uzlaşma: Askeri konsey ve muhalefet geçiş hükümeti için anlaşma imzaladı

Sudan’nda geçiş hükümeti kurulması için yapılan görüşmelerde muhalefetin oluşturduğu koalisyon ile askeri konsey arasında anlaşma imzalandı

Sudan’da uzun geçiş hükümetinin kurulması için uzun süredir devam eden görüşmeler sonucunda anlaşma imzalandı.

Muhaliflerin oluşturduğu koalisyon ve askeri konsey, geçiş hükümeti kurulması konusunda anlaşma sağladı. Taraflar adına anlaşmayı Sudan’lı General Muhammed Hamdan Dagalo ve muhalefeti temsilen Ahmed al Rabie imzaladı.

11 Kişilik Ortak Konsey Kurulacak

Anlaşma, altısı sivil ve beşi askerlerden oluşan 11 kişilik ortak bir konseyin kurulmasını öngörüyor. Bu konseyin, seçimler düzenlenene dek üç yıldan fazla bir süre Sudan’ı yönetmesi hedefleniyor.

Anlaşma sayesinde Ömer el Beşir yönetiminin sona erdiği Sudan’da bundan sonra izlenecek yol konusunda fikir ayrılığı aşılmış oldu. Nisan ayından bu yana iktidarda olan Askeri Geçiş Konseyi ve muhalefet arasında pazarlıklar aylardır sürüyordu.

Sudan’da Nisan ayında, Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in devrilmesinin ardından göstericiler sokakları terk etmemişti. Askeri Geçiş Konseyi’nin iktidarı üstlendiği ülkede eylemciler, sivil yönetime hızlı bir geçiş talebiyle eylemlerini sürdürmüştü. 

Sudan’da artan gıda fiyatlarını protesto amacıyla başlayan protestolar, 30 yıllık Ömer el Beşir iktidarının sona ermesi çağrısında bulunan eylemlere dönüşmüş, ülkede aralık ayından beri devam eden protestolar sonucu Ömer el Beşir, tutuklanarak güvenli bir yere götürülmüştü. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler