Takip Et

Ekonomi

S&P: Olası ABD yaptırımlarında Türkiye’nin notunu düşürebiliriz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’ye dönük yaptırım kararı alınması halinde not indirimine gidebileceklerini açıkladı

Türkiye’yi B+ kredi notu ve durağan görünümle derecelendiren S&P, ABD yaptırımları eğer bankacılık sektörünü hedef alırsa not indirimi gerçekleştireceklerini duyurdu.

S&P’de Türkiye’nin ülke kredi notu analisti Maxim Rybnikov, “Amerikan yaptırımlarının ılımlı olması ve bankaları olumsuz etkilememesi halinde ülke kredi notunun değişmesi pek olası değil” dedi.

Rybnikov, B+ kredi notunda birçok riskin dikkate alındığını, ancak yaptırımların bankacılık sistemini hedef alması halinde ise bankaların vadesi gelen borcunu çevirmek için yabancı sermaye piyasalarına erişime ihtiyacı olmaya devam edeceğini, bu yüzden böyle bir durumda ülke notunun da düşürülebileceğini belirtti.

Türkiye Ya IMF Ya da Sermaye Kontrolleri Yapacak

Rybnikov aynı zamanda yaptırımların yabancı sermaye piyasalarına erişimi sınırlaması halinde Türkiye’nin ya IMF ya da sermaye kontrolleri gibi zor seçenekler arasında tercih yapması gerekebileceğini ifade etti.

Rybnikov’un açıklamalarına göre IMF anlaşması politik olarak zor, sermaye kontrolleri de kesinlikle zarar verici olabilir. Analist, Türkiye ekonomisinin tarihsel olarak yabancı sermaye akışlarına bel bağladığını, sermaye kontrollerinin gelmesi halinde ise bu büyüme modelinin ortadan kalkacağını söyledi.

Fitch’inde Türkiye kredi notunu cuma günü açıklaması bekleniyor. Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi yakında daha fazla not indiriminin olup olmayacağına dair soru işaretleri yaratmıştı.

Günün Haberleri

Ekonomi konulu diğer haberler