Takip Et

Mülteci Hakları

Soylu’dan ‘insan avı’ açıklaması: “6 bin 122 kişi yakaladık”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de bulunan göçmenlerle ilgili yaptığı açıklamada göçmenlerin sınır dışı edilmesi ile ilgili “İstanbul’da 6 bin 122 kişi yakaladık. 2 bin 600’ü Afgan, bin civarı Suriyeli. Bütün bunları yakalıyoruz. Suriyeliler hariç geri gönderme merkezlerine sevk ediyoruz” dedi

İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği tarafından kayıtdışı göçmenler geri gönderilecek açıklaması yapıldıktan sonra göçmenler üzerinde yaşanan baskılar artmaya başladı.

Katıldığı televizyon programında göçmenlere ilişkin açıklamalarda bulunanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da 6 bin 122 kişi yakaladıklarını belirtip ibunları yakın zamanda sınır dışı edeceklerini belirtti.

Soylu, göçmenlere 20 Ağustos’a kadar süre verdiklerini ve yasadışı yollarla gelen Suriyelilerin kamplara alındığını ve sınır dışı edilmediğini iddia etti. Konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Biz bunları alıyoruz, ikamet izni vermedik deyip kamplara alıyoruz. Geçici koruma kapsamındaki kimse sınır dışı yapılamaz. Biz bunları ne yapıyoruz? Kayıtsız Suriyelileri yakalayınca kamplara gönderiyoruz. Şu anda kamplarda 100 bin kişi kalıyor. Kontrol altında tutmamız lazım. Gitmiyorum derse gidecek.”  

Bu Yıl 144 Kaçak Göçmen Yaşamını Yitirdi

Türkiye’de toplam 5 milyon göçmenin olduğunu ifade ederek, “1 milyon 69 bin civarında ikameti olanlar var. Öğrenci ve çalışanlar. Türkiye içerisinde uzun zamandan beri bulunuyorlar” dedi.   2019 yılında 163 bin göçmeni yakaladıklarını belirten Soylu, “Kendi ülkelerine gönderdiğimiz, sınır dışı ettiğimiz 2018’de 56 bin kaçak göçmen var. Bu yıl şu ana kadar 43 bin kaçak göçmen gönderildi. Elimizde biletleri alınmış 7 bin kaçak göçmen daha var. Bu yıl 144 kaçak göçmen hayatını kaybetti” diye konuştu.  

Gitmiyorum Diyorsa Gidecek’

Türkiye’de 1 milyon 69 bin kayıtlı göçmen olduğunu sözlerine ekleyen Soylu, şöyle devam etti: “547 bini Suriyeli. Problem bunun dışında olanlarla. Başka illere kayıtlı olup da İstanbul’da yaşayan göçmenlerle problemimiz. İstanbul’da 6 bin 122 kişi yakaladık. 2 bin 600’ü Afgan, bin civarı Suriyeli. Bütün bunları yakalıyoruz. Suriyeliler hariç geri gönderme merkezlerine sevk ediyoruz. Suriyeliler geçici koruma kapsamında. 20 Ağustos’a kadar süre verdik. Yasadışı yollarla gelen Suriyeliler var. Biz bunları alıyoruz, ikamet izni vermedik deyip kamplara alıyoruz. Geçici koruma kapsamındaki kimse sınır dışı yapılamaz. Biz bunları ne yapıyoruz? Kayıtsız Suriyelileri yakalayınca kamplara gönderiyoruz. Şu anda kamplarda 100 bin kişi kalıyor. Kontrol altında tutmamız lazım. Gitmiyorum derse gidecek.”  

‘Kürtler Sınır Dışı Edilmedi’

100’e yakın ekiple çalışma mekanlarını gezdiklerini vurgulayan Soylu, şunları söyledi: “1 ay ceza kesilmeyecek. Kaçak göçmen çalıştırma konusunda tekrar ziyaret edileceğini ve sonra büyük miktarda cezalarla karşılaşacaklarını iletecekler. Tabelalar var. Kilis’te 531 tabela konusunda adım attık. Yüzde 75 Türkçe, yüzde 25 Arapça olarak değiştirildi.”  Trabzon’da federal Kürdistan Bölgesi’nden gelen yurttaşlara yönelik ırkçı saldırıya ilişkin de konuşan Soylu, grubun sınır dışı edilmediğini ileri sürerek, “Sınır dışı edilmediler yanlış bir bilgi. Trabzon’daki başsavcılık araştırmasına devam ediyor. Orada bir kargaşa meydana geldi. İki ayrı turist grubu arasında çıkan bir tartışmadan çıkan bir süreç. Bütün değerlendirmelerini savcılık yapacaktır” dedi. 

Günün Haberleri

Mülteci Hakları konulu diğer haberler