Takip Et

LGBTIQ

Soylu nefret söylemlerine devam ediyor

Hiçişleri Bakanı Süleyman Soylu LGBTİ hareketine dönük nefret söylemlerini devam ediyor. Katıldığı televizyon programında LGBTİ’leri hedef alan Soylu, ‘bunu bizim kendi örf ve adetlerimize, dinimize, inancımıza göre kabul etmemiz mümkün değil’ ifadelerini kullandı

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı televizyon programında LGBTİ hareketini hedef alarak, “Bunu bizim kendi örf ve adetlerimize, dinimize, inancımıza göre kabul etmemiz mümkün değil” nefret söylemlerinde bulundu.

Bakan Soylu, dün (20 Ağustos) Habertürk TV’de katıldığı televizyon programında, “Yabancı düşmanlığı ve LGBT’yi Avrupa kendi içerisinde siyasal bir cereyan olarak görüyor ve Türkiye’ye bunu aktarmaya çalışıyor. Ve LGBT meselesi özellikle HDP dahil birtakım siyasi partiler tarafından Türkiye’de meşrulaştırılmaya çalışıldığını ileri sürerek şöyle konuştu:

“Bunu bizim kendi örf ve adetlerimize, dinimize, inancımıza göre kabul etmemiz mümkün değil. Bu tip ortalığa dökülüp, yaygınlaştırılması, legalleştirilmesi ve meşru hale getirilmesi… O İstiklal caddesine çıkanların sloganları bilmem ne yakışıyor mu bize? Bunu meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değil. Bunun siyasal olarak, grupsal olarak, küme olarak… Biz bunu istediğimiz gibi yaparız, toplumda istediğimiz gibi yaparım gibi bir şeyi ben kendi değerlerim açısından doğru bulmuyorum.”

Soylu, LGBTİ+ yurttaşların toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkına dair bir soru gelmesi ve İçişleri Bakanı olarak LGBTİ+’ların haklarını savunması gerektiğinin hatırlatılması üzerine ise, “Şunu söyleyeyim, bunun yaygınlaşmasından ve meşrulaşmasından ben şahıs olarak endişe ediyorum. Bu kadar basit. Ben bunu doğru bulmuyorum. Çocuklarıma, aileme, çevreme, akrabalarıma, arkadaşlarıma, yaşadığım çevreye… Ben bunu böyle siyasal bir meşruiyet ve bir yaşam meşruiyeti olarak ben bunu doğru buluyor değilim. Bu benim tercihim. Doğru da değil” dedi.

Günün Haberleri

LGBTIQ konulu diğer haberler