Takip Et

Basın

Sol aktivist ve The Guardian yazarına faşist saldırı

Britanya’nın önemli basın mecralardan The Guardian gazetesi yazarı ve sol aktivist Owen Jones saldırıya uğradı

İşçi Partisi’ne yakınlığı, Brexit’e karşıtlığı ve özgürlükçü görüşleri ile tanınan Owen Jones Londra’da saldırıya uğradı.

The Guardian’ın yazarı ve sol aktivist Jones’ın 35’inci doğumgününü kutladıktan sonra arkadaşlarıyla bir bardan çıktığı sırada, dört faşist saldırgan tarafından dövüldüğü belirtildi.

Son dönemde tehditler aldığını ve polise başvurduğunu da anlattı. Jones, The Guardian’a demecinde “Geçtiğimiz yıl sokakta sık sık aşırı sağcılar tarafından hedef alındım. Fiziksel saldırıya ve homofobik saldırılara maruz kaldım. Bir aşırı sağcı fotoğraflarımı çekti, internette tehdit içerikli mesajlar ve bir video paylaştı. Bu saldırıların yanı sıra artan şiddet ve ölüm tehditleri nedeniyle polise başvurdum” dedi.

The Guardian gazetesi saldırıyı “Gazetecilere veya aktivistlere yönelik şiddet içerikli eylemlere demokratik toplumlarda yer yoktur” açıklamasıyla kınadı.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de Jones’a bir dayanışma mesajı göndererek, “Owen bu saldırının siyasi olduğuna inanıyor ve biz de, ülkemizde aşırı sağın yükselişte olduğunu biliyoruz. Bir gazeteciye yönelik saldırı, ifade özgürlüğüne ve temel değerlerimize yönelik bir saldırıdır” dedi. (Duvar)

Günün Haberleri

Basın konulu diğer haberler