Takip Et

Güncel

SMF’li Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu’ndan, dayanışma ve seferberlik çağrısı!

SMF’li Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, Dersim Belediyesi için kampanya ve seferberlik çağrısında bulundu

Dersim Belediyesi “Umudu Büyütüyoruz” şiarıyla dayanışma kampanyası başlattığını duyurdu.

Kayyım atandıktan sonra Dersim Belediyesi ciddi maddi imkansızlıklarla karşı karşıya kalmıştı. 2019 yerel seçimlerinin akabinde Dersim Belediyesi kamuoyuna bir açıklama yaparak belediyenin devr almış olduğu borcu açıklamıştı. 68 milyon borcun bırakıldığı Dersim Belediyesi bu durumu eleştirerek, Kayyım sürecindeki keyfi maddi harcamaları kamuoyuyla paylaşmıştı.

Dersim Belediyesi maddi imkansızlıkları gidermek ve Dersim’in ihtiyaçları temelinde sorunları çözmek için açıklama yaptı. SMF’li Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, Dersim Belediyesi için kampanya ve seferberlik çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada; “Dersim Belediyesi de ağır bir şekilde borçlandırılarak halka hizmet kalitesi en alt seviyeye düşürülmüş ve kent adeta nefes alamaz duruma getirilmiştir” vurgusu yapılarak, öneriler kapsamında kampanya başlatma kararı aldıklarını ifade etti.

Maçoğlu’nun dayanışma çağrısının tam metni şöyledir;

Değerli Dersim halkı ve Dersim dostları,

Birlikte üretme ve ortak yönetme anlayış ve çizgiyle ‘Söz, Yetki, Karar Halka’ şiarıyla başladığımız yaşanılabilir bir kent ve memleket yürüyüşümüzde Dersim halkının büyük desteğiyle 31 Mart 2019’da beş yıllık bir zaman süreliğine yerel yönetim programımızı hayata geçirme olanağına kavuştuk.

Binlerce insanımızın fikir ve önerileri doğrultusunda oluşturduğumuz programı göreve geldiğimiz günden itibaren uygulayabilme, plan ve pratiğine başladık. Ancak hepimizin de bildiği gibi belediyeyi büyük bir borç yüküyle devraldık. Böylesi ağır ekonomik bir sorun, programımızda yapmasına işaret ettiğimiz, birçok proje ve uygulamalarımızı hayata geçirme noktasında aksaklıklara sebep olmaktadır.

Biliyoruz ki halkın ödediği vergiler; yerel yönetimler alanında ulaşım, iletişim, konut, içilebilir su, sağlık, eğitim, kültür, yeşil alan vs. gibi bir kentin temel ihtiyaçlarının çözülmesi için kullanılması gerekmektedir.

Sürekliliği sağlanması gereken bu hizmetler maalesef yandaş siyaset, savurganlık, kişisel çıkar, kendi dönemini kurtarma gibi çarpık anlayışlarla ülkedeki hemen hemen tüm belediyelerde olduğu gibi Dersim Belediyesi de ağır bir şekilde borçlandırılarak halka hizmet kalitesi en alt seviyeye düşürülmüş ve kent adeta nefes alamaz duruma getirilmiştir. Şeffaf belediyecilik anlayışımız gereği açıkladığımız belediye bilançolarından bir kez daha gördüğünüz gibi belediyemizin durumu da borçlu durumda olan diğer belediyelerden farksızdır. Ne var ki bu durumu gerekçe yaparak eli kolu bağlı oturmak bizim asla kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Ve bu bizim tarzımız da değildir.

Bu memleket ve kentimiz Dersim için bir şeyler yapmak isteyen, vicdanlı,  sorumlu insanların destekleri temelinde ve yaptıkları yaratıcı önerileri gönüllü bir kampanyaya çevirme kararı verdik. Daha doğru bir açıklama ile söylersek; etkili kitlesel bir seferberlik başlatma kararına vardık. Halkımızın sunmak istediği küçük büyük ama değerli desteklerle üretimden sosyal alanlara, ulaşımdan suya, eğitimden sağlığa, konuttan turizme ve alt yapısına kadar birçok projenin adımlarını bu halk seferberliği ile başlatmış olacağız. Esas çözüm gücü olan Dersim halkı ve dostlarını içeride dışarıda başlattığımız seferberlik fırtınasına katılarak insanlığa örnek olacak bir kent yaratmaya davet ediyoruz. Bunu mutlaka başaracağız zira halkımıza güveniyoruz.

Bu nedenle 25 TL’lik destek kampanyamıza katılacağınıza olan inancımız tamdır.

Saygılarımla Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu

Kampanya için Türkiye ve Euro hesaplarımız:

ZİRAAT BANKASI TUNCELİ ŞUBESİ (CARİ HESAP)

TR11000100029825831128-5001

ZİRAAT BANKASI TUNCELİ ŞUBESİ (EURO HESABI)

TR 0300 0100 0298 2583 1128 5048

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler