Takip Et

Güncel

SMF’li Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu’ndan, dayanışma çağrısı!

SMF’li Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, Dersim Belediyesi için kampanya ve seferberlik çağrısında bulundu

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 68 milyon lira borçla devraldığı belediyedeki borç yükü için kampanya başlattı. “Umudu birlikte büyütüp geleceği yaratmak için kentimize sahip çıkıyoruz” başlığıyla dayanışma çağrısında bulunan Maçoğlu, gönüllülerden 25 lira bağış yapmasını istedi.

31 Mart seçimlerinden sonra belediyeyi 68 milyon lira borçla devralan Maçoğlu, belediyeye ait resmi internet sayfasından yayınladığı bildiri ile Tunceli halkından yardım istedi. Belediyenin gelirlerinin yatırımlar için yeterli olmadığını dile getiren Başkan Maçoğlu, vatandaşlara belediyeye 25 liralık destek olmaları çağrısında bulundu.

Belediyenin borcu 68 milyon lira olarak açıklanmıştı

2014 yılında Ovacık Belediye Başkanlığına seçilen ve 2019 yerel seçimlerde Dersim Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Maçoğlu, belediyenin toplam borcunu 68 milyon lira olarak açıklamıştı. Başkan Maçoğlu, belediyenin gelecek 2 yılının kayyum döneminden kalan borçlarla kayıp haline getirildiğini ve bunun çözümünün de dayanışmayla bulunacağını belirtmişti.

Kampanya başlattı

Maçoğlu’nun dayanışma çağrısının tam metni şöyledir;

Değerli Dersim halkı ve Dersim dostları,

Birlikte üretme ve ortak yönetme anlayış ve çizgiyle ‘Söz, Yetki, Karar Halka’ şiarıyla başladığımız yaşanılabilir bir kent ve memleket yürüyüşümüzde Dersim halkının büyük desteğiyle 31 Mart 2019’da beş yıllık bir zaman süreliğine yerel yönetim programımızı hayata geçirme olanağına kavuştuk.

Binlerce insanımızın fikir ve önerileri doğrultusunda oluşturduğumuz programı göreve geldiğimiz günden itibaren uygulayabilme, plan ve pratiğine başladık. Ancak hepimizin de bildiği gibi belediyeyi büyük bir borç yüküyle devraldık. Böylesi ağır ekonomik bir sorun, programımızda yapmasına işaret ettiğimiz, birçok proje ve uygulamalarımızı hayata geçirme noktasında aksaklıklara sebep olmaktadır.

Biliyoruz ki halkın ödediği vergiler; yerel yönetimler alanında ulaşım, iletişim, konut, içilebilir su, sağlık, eğitim, kültür, yeşil alan vs. gibi bir kentin temel ihtiyaçlarının çözülmesi için kullanılması gerekmektedir.

Sürekliliği sağlanması gereken bu hizmetler maalesef yandaş siyaset, savurganlık, kişisel çıkar, kendi dönemini kurtarma gibi çarpık anlayışlarla ülkedeki hemen hemen tüm belediyelerde olduğu gibi Dersim Belediyesi de ağır bir şekilde borçlandırılarak halka hizmet kalitesi en alt seviyeye düşürülmüş ve kent adeta nefes alamaz duruma getirilmiştir. Şeffaf belediyecilik anlayışımız gereği açıkladığımız belediye bilançolarından bir kez daha gördüğünüz gibi belediyemizin durumu da borçlu durumda olan diğer belediyelerden farksızdır. Ne var ki bu durumu gerekçe yaparak eli kolu bağlı oturmak bizim asla kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Ve bu bizim tarzımız da değildir.

Bu memleket ve kentimiz Dersim için bir şeyler yapmak isteyen, vicdanlı,  sorumlu insanların destekleri temelinde ve yaptıkları yaratıcı önerileri gönüllü bir kampanyaya çevirme kararı verdik. Daha doğru bir açıklama ile söylersek; etkili kitlesel bir seferberlik başlatma kararına vardık. Halkımızın sunmak istediği küçük büyük ama değerli desteklerle üretimden sosyal alanlara, ulaşımdan suya, eğitimden sağlığa, konuttan turizme ve alt yapısına kadar birçok projenin adımlarını bu halk seferberliği ile başlatmış olacağız. Esas çözüm gücü olan Dersim halkı ve dostlarını içeride dışarıda başlattığımız seferberlik fırtınasına katılarak insanlığa örnek olacak bir kent yaratmaya davet ediyoruz. Bunu mutlaka başaracağız zira halkımıza güveniyoruz.

Bu nedenle 25 TL’lik destek kampanyamıza katılacağınıza olan inancımız tamdır.

Saygılarımla Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu

Kampanya için Türkiye ve Euro hesaplarımız:

ZİRAAT BANKASI TUNCELİ ŞUBESİ (CARİ HESAP)

TR11000100029825831128-5001

ZİRAAT BANKASI TUNCELİ ŞUBESİ (EURO HESABI)

TR 0300 0100 0298 2583 1128 5048

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler