Takip Et

Dünya

Sınıra asker yığan Çin’e rağmen, Hong-Kong’da eylemler on birinci haftasında

Hong-Kong’da suçluların Çin’e iadesini kolaylaştıracak yasa tasarısının tamamen iptal edilmesi için yapılan eylemler 11. haftasında devam ederken, Çin sınıra asker yığdığını açıkladı

Hong Kong’da on binlerce siyah elbiseli ve şemsiyeli gösterici, suçluların Çin’e iadesini kolaylaştıracak yasa tasarısının tamamen iptal edilmesini, eylemlerin ‘ayaklanma’ olarak nitelendirilmemesini, gözaltına alınanların serbest bırakılmalarını ve bölgedeki siyasi reformların devamı için 11. haftada eylemlerini sürdürüyor.

Eylemciler ayrıca Çin destekli lider Carrie Lam’ın da istifa etmesini talep ederken, “Hong Kong’u özgür bırakın!”, “Demokrasi istiyoruz!” sloganları attı. Analistler, bugünkü katılım oranın eylemlere desteğin devam edip etmediğine yönelik bir kanıt niteliği taşıyacağını belirtiyor.

Çin karşıtı göstericiler geçtiğimiz hafta sonu havalimanını işgal ederek yaklaşık bin uçuşu engelleyerek, hükümet yanlısı olduğu iddia edilen iki kişiyi de rehin almıştı. Eylemciler arasından bazıları daha sonra bu davranışın yanlış olduğunu kabul ederek özür dilemişti.

Diğer yandan yaşananların kendi içişlerini ilgilendirdiğini öne süren Pekin ise yabancı odakları eylemleri kışkırtmakla suçlamıştı. Pekin hükümeti ayrıca Hong Kong sınırındaki Shenzen kentinde zırhlı araç ve ağır silahlı polislerle tatbikat yaparak gövde gösterisinde bulunmuştu.(EuroNews-Patika)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler