Takip Et

Güncel

İstanbul’da taksi ve dolmuş ücretlerinde ‘değişiklik’

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında alınan karara göre İstanbul’da taksi ücretlerine yüzde 25, dolmuş ücretlerine yüzde 20 oranında zam yapıldı

İstanbul’da taksi ve dolmuş ücretlerine zam yapıldı. Yüzde 25 oranında zam yapılan taksi ücretlerinde kilometre mesafe ücreti 1 kilometrede 2 lira 50 kuruştan, kilometre başına 3 lira 10 kuruşa arttırıldı. Ayrıca indi bindi ücreti 10 Tl’den 13 TL’ye çıkarıldı.

Yüzde 20 zam yapılan minibüs ücretlerinde ise indi bindi 2 TL’den 2 buçuk TL’ye, mesafelere göre 2 buçuk TL’lik yerler ise 3 TL’ye çıkarıldı. Arabalı vapurların ulaşım ücretlerinde de zam kararı alındı. Karar, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’den toplantıda alınan kararlara ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “İstanbul genelinde faaliyet gösteren; taksi, minibüs, taksi dolmuş, okul ve personel servisleri ile şehir içi arabalı vapur ücretlerinde yeni tarifeye geçiliyor. Ücret tarifesi; enflasyon rakamları, amortisman giderleri ve yakıt maliyetlerindeki artış ile vatandaşların gelir durumu da dikkate alınarak hazırlandı. Taksi taşımacılığı ücretlerinde mevcut ücretler üzerinden ortalama yüzde 25 artış yapılarak; açılış ücreti 5 TL, mesafe tarifesi 3,10 TL, yolculuk başına minimum ücret ise 13 TL uygulanması, minibüslerde mevcut ücretler üzerinden yüzde 25 artış yapılarak; öğrenci 0-6 km 1,5 TL / 6 km sonrası 2 TL, 0-2 km aralığı ücret (indi-bindi) 2,5 TL uygulanması, taksi dolmuş ücretlerinde mevcut ücretler üzerinden yüzde 24 artış uygulanması, öğrenci servis araçlarında mevcut ücretler üzerinden yüzde 13 artış yapılarak; en kısa mesafe olan 0-1 km 243 TL olarak uygulanması, personel servis araçlarında mevcut ücretler üzerinden yüzde 13 artış yapılarak; 10-17 koltuklu araçlarda ilk kalkış ücreti 124 TL, her km için ücret ise 1,26 TL olarak uygulanması, şehir hatları İstinye – Çubuklu Arabalı Vapurları araç geçiş ücretlerine yüzde 20 ve Harem – Sirkeci araç geçiş ücretlerine yüzde 10 artış uygulanması kararları alındı. Elektrikli araçların arabalı vapurları kullanımında yüzde 50 indirim uygulanması kararları da alındı” İfadeleri kullanıldı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler