Takip Et

Basın

SETA Raporu yargıya taşınıyor

SETA Raporu’nda gazetecilerin fişlenmesine tepki gösteren basın örgütleri rapor hakkında suç duyurusunda bulunacak.Türkiye Gazeteciler Sendikası bir açıklama yaparak 8 Temmuz da suç duyurusunda bulunmak için fişlenen gazetecilerle birlikte Çağlayan Adliyesi önünde olacağını duyurdu

SETA Raporu’na tepkiler sürüyor. Akademik çalışma adı altında gazetecilerin fişlendiği rapor hakkında basın örgütleri suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı ayrı ayrı açıklama yaparak SETA Raporu hakkında suç duyusunda bulunmak için herkesi 8 Temmuz da Çağlayan Adliyesi’ne çağırdı.

TGS Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, yarın (8 Temmuz) saat 11.30’da fişlenen gazetecilerle birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi C Kapısı önünde olacağını duyurdu.

MLSA da yine Twitter hesabından bir paylaşım yaparak rapor hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi:

“MLSA, SETA Vakfı hakkında gazeteciliği kriminalize eden ve adeta bir iddianame gibi hazırlanmış olan ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ raporunda gazetecileri fişlediği ve hedef gösterdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacak. #GazetecilikSucDegildir”

SETA raporu Akedemik Çalışma mı, Fişleme Raporu Mu?

İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker imzalı 196 sayfalık raporda, BBC Türkçe, DW Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik Türkiye, Euronews Türkçe, Independent Türkiye ve CRI Türk (Çin Uluslararası Radyosu) çalışanlarının tamamının özgeçmişleri, sosyal medya etkileşimleri ve daha önce çalıştıkları kurumlar listelendi.

Dış basını inceleme iddiasıyla hazırlanan raporda, adı geçen kurumlar “algı çalışması yürütmekle” suçlandı. Raporda, gazetecilerin Twitter hesaplarından retweet yaptıkları paylaşımlara da yer verilirken BirGün, T24, bianet, Evrensel, Cumhuriyet, Diken, DW Türkçe ve Sınır Tanımayan Gazeteciler “hükümet karşıtı söylemleriyle ön plana çıkan mecraların haberlerine yer veren kuruluşlar” şeklinde nitelendirildi.

Raporun son bölümünde ise medya kuruluşlarına “haber diline siyasi kimliğin yansımaması için” çalışanların denetlenmesi önerisi yapıldı. Yanı sıra “yayın yapan yabancı medya kuruluşlarının güvenilirliği ve tarafsızlığı” açısından medya kuruluşlarını denetleyen kurul oluşturulması istendi.

Günün Haberleri

Basın konulu diğer haberler