Takip Et

Ekonomi

Sanayi üretimi beklenenden fazla düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından açıklanan Haziran 2019 Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarına göre haziran ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 3,7 azaldı

Sanayi üretimi haziran ayı verileri bir önceki haziran ayındaki verilere göre yüzde 3,7 azaldı. Açıklanan verilerin beklentilerin üzerinde olması ekonomik krizin etkilerinin aratarak devam ettiğini ortaya koyuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2019 Sanayi Üretim Endeksi verilerinde yüzde 3,7 azalış meydana geldi. Piyasada ağırlıklı beklenti, takvim etkisinden arındırılmış üretimin yıllık bazda yüzde 1 civarında azalacağı yönündeydi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,4 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 azaldı.

Sanayideki Düşüş Eğilimi Sürüyor


Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğindeyse, 2019 yılı nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,5 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,6 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,0 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 0,5 arttı.

Ekonomist Mustafa Sönmez sosyal medya hesabından, söz konusu rakamların, eylülde açıklanacak Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’da yüzde 2-3’lük bir daralmaya işaret ettiğini belirtti.

Günün Haberleri

Ekonomi konulu diğer haberler