Takip Et

Güncel

S-400 yaptırımları öncesi ABD’den Türkiye’ye ‘üst düzey’ ziyaret

ABD ile Türkiye arasında krize dönüşen S-400 hava savunma sistemlerinin sevkiyatı devam ederken ABD’den Türkiye’ye üst düzey bir heyetin görüşme yapmak için geleceği öğrenildi

Rusya menşeli S- 400 hava savunma sistemlerinin Türkiye tarafından satın alınması ABD tarafından tepkilere sebep olmuş ve eğer Türkiye’nin bu sitemleri alması durumunda yaptırımların devreye gireceği belirtilmişti.

Bu hafta başlayan S-400 sevkiyatları devam ederken ABD’den üst düzey bir heyetin bu hafta Türkiye’ye gelmesinin beklendiği öğrenildi. Asker ve sivillerden oluşan heyetin, Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nda çeşitli temaslarda bulunacağı aktarıldı.

Görüşme Konuları: S-400, F-35, Güvenli Bölge

Türkiye gazetesinden Selçuk Böke’nin haberine göre S-400 sevkiyatı sonrası ABD tarafından Türkiye’ye ilk ziyaret olması sebebiyle önem taşıyan kritik görüşmede S-400 sevkiyat süreci, F-35 programı, muhtemel CAATSA yaptırımları ve Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusunun gündeme gelmesi bekleniyor.

Son günlerde TSK’nin Suriye sınırındaki hareketliliği ve sınır hattına askeri sevkiyatı dikkat çekerken, Ankara’ya gelecek ABD’li üst düzey heyetin S-400’ün yanı sıra Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlan ‘güvenli bölge’ konusunda da temaslarda bulunmasının beklendiği ifade edildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler