Takip Et

Güncel

S-400 krizinde yeni dönem: S-400 parçaları Türkiye’ye getirildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD ile Türkiye arasında krize dönüşen S-400 hava savunma sitemlerinin parçaları bugün Türkiye’ye getirildi

Amerika Birleşik Devletleri’yle (ABD) ile Türkiye arasında yaptırım uygulamalarına kadar varacak biçimde krize dönüşen S-400 sistemlerinin parçaları bugün Türkiye’ye getirildi.

S-400 hava savunma sistemini taşıyan askeri uçakların Türkiye’de bulunan Malatya ve Ankara askeri hava alanlarına indiği belirtildi.

Öte yandan Ankara’nın bu hamlesine karşın ABD’nin vereceği tepki merak ediliyor. ABD tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin S-400’leri alması durumunda CAATSA yaptırımlarını devreye sokacaklarını belirtip Türkiye’nin vazgeçmesi için 31 Temmuz tarihine kadar mühlet verilmişti.

Söz konusu açıklamayı Rusya Araştırmalar Enstitüsü sosyal medya hesabından yaptı. Enstitü açıklamasında “Rusya’dan gelen uçaklar Malatya ve Ankara’ya iniş yaptı” dedi.

Enstitüye ait sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Rusya’dan gelen uçaklar Malatya ve Ankara’ya iniş yaptı. Rus S-400’lerin ilk parçaları ile Rus uzmanlar da Türkiye’ye ayak bastılar” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’ye S-400’leri getirecek olan uçaklar 8 Temmuz gecesi Rusya’nın Tver (Levsky) şehrinden kalkış yapmıştı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler