Takip Et

Dünya

Rusya istihbaratına siber saldırı eylemi: Kimlik avı projesi ifşa edildi

Hacker’lar tarafından Rusya istihbarat örgütü FSB’ye bağlı üstlenici şirkete siber saldırı eylemi düzenledi. Saldırı sonrasında ele geçirile 7.5 terabaytlık verilerde istihbaratın sosyal medya kullanıcılarının kimliğini deşifre etmeye yönelik projeleri bulundu

Hacker’lar tarafından hedef alınan Rusya istihbarat örgütü olan FSB’nin en büyük üstlenici şirketlerinden birinden 7.5 terabayt büyüklüğünde veri ele geçirdi.

Ele geçirilen belgelerde FSB’nin sosyal medya kullancılarının kimliklerini ifşa etmek için kullanılan projeler sosyal medya üzerinden deşifre edildi.

Söz konusu olan siber eylem ‘teşkilat taritindeki en büyük veri ihlali’ olarak değerlendiriliyor.

BBC Rusya’da yer alan haberde FSB’nin Tor browser kullanıcılarını deşifre etme, sosyal medyayı (Facebook ve LinkedIn gibi platformlardaki paylaşımları) temizleme ve interneti dünyanın geri kalanından tamamen ayırma amaçlı birçok projesinin ortaya çıktığı öne sürüldü.

Hacker sonrasında ise çaldığı verileri daha büyük ve daha önce de FSB’yi hedef almış bir hacking grubu Digital Revolution ile paylaştı. Digital Revolution da sosyal medya hesabından devletin internetteki anonim kimlikleri ortaya çıkarmak için geliştirdiği projelerden birine atıfta bulunarak “Hey FSB, Onslaught-2 projesi nasıl gidiyor? Belki de projenin adını Colander-1 yapsan daha iyi olur” paylaşımını yaptı.

BBC gerçek devlet sırlarının çalınmış olmadığını belirttiği haberinde FSB’nin sosyal medyaya ilişkin projelerinin yer aldığı veri ihlalini ‘Rus istihbarat servisinin tarihindeki en büyük veri ihlallerinden biri olabilir’ ifadeleriyle değerlendirdi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler