Takip Et

Dünya

QSD İle BM çocukların silah altına alınmasını yasaklayan anlaşma imzalandı

Demokratik Suriye Güçleri ile Birleşmiş Milletler arasında Cenevre’de çocukların silah altına alınmasını yasaklayan anlaşma imzalandı

İsviçre’nin Cenevre şehrinde Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Birleşmiş Milletler’in (BM) çocukların silah altına alınmasını engelleme ile hiçbir şekilde çatışmalarda yer almamalarına ilişkin anlaşma imzalandı.

İmzalanan anlaşma ile birlikte 18 yaşın altındaki kişilerin ayrılması ve çocukların silah altına alınması veya çatışmalarda kullanılmasına karşı önleyici önlemler almayı taahhüt ettiğine dikkat çekildi.

QSD adına Mazlum Abdi’nin katıldığı imza törenine, Birleşmiş Milletler adına ise Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar’dan sorumlu özel temsilcisi Virginia Gamba katıldı. İmza töreni, BM’nin ikinci büyük binası olan Cenevre’deki Palais des Nations’da düzenlendi.

Birleşmiş Milletler Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Virginia Gamba yaptığı yazılı açıklamada, QSD’nin anlaşmayı imzalayarak çocukların silah altına alınmasını engelleme ile hiçbir şekilde çatışmalarda yer almamalarına ilişkin taahhüt verdiği vurgulandı.

QSD’nin çocukların silah altına alınmasını yasaklayan ve buna karşı önlem alan aksiyon planını imzalamasının önemli olduğunu vurgulayan BM Özel Temsilcisi Virginia Gamba, “Bugün, Suriye’de çocukların korunmasına ilişkin önemli bir gündür ve QSD’nin kendi çatısı altında hiçbir çocuğun silah altına alınmaması ve herhangi bir operasyonel birlikte görev almayacaklarına dair anlamlı bir taahhüt verdiği bir sürecin de başlangıcıdır” diye konuştu.

BM Özel Temsilcisi Gamba, çocukların silah altına alınmasını engellemeye dönük aksiyon planlarının savaşan tarafların tutumlarını değiştirmeleri, çocuklara yönelik ağır ihlallerin engellenmesi ve çatışmalardan etkilenen çocuklara yönelik korumanın iyileştirilebilmesi açısından oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler