Takip Et

Ekoloji

Polisin iklim aktivistlerine dönük şiddetini protesto eden Yokoluş İsyanı üyeleri serbest bırakıldı

Fransa’da iklim aktivistlerine dönük polis şiddetini Fransa Başkonsolosluğu önünde protesto etmek isteyen Yokoluş İsyanı üyeleri gözatına alındıktan sonra serbest bırakıldı

Fransa’da Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) üyelerinin yapmış oldukları eyleme polisin şiddet kullanmasını protesto etmek için İstanbul’daki Fransa Konsolosluğu önünde eylem yapan 5 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 5 kişi yaklaşık 3 saat sonra serbest bırakıldı. 

İstanbul’daki Fransa Konsolosluğu önünde toplanan ‘Türkiye’deki Yokoluş İsyanı’ aktivistleri Can Tonbil, Elif Ünal, Semih Azad Yılan, Deniz Köse ve Hakan Yapar gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişi yaklaşık 3 saat sonra serbest bırakıldı. 

Ne Olmuştu?

Ekolojist Extinction Rebellion üyeleri iklim değişiliğine dikkat çekmek için kent merkezindeki Sully köprüsünde trafiğe kapatmıştı. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı oturma eylemine polis önce göz yaşartıcı gazla müdahale etmiş daha sonra da kamuoyundan tepki çeken sert müdahalelerde bulunmuştu.

Paris Savcılığı, “kamu otoritesini temsil eden kişilerin şiddete başvurduğu” gerekçesiyle söz konusu polisler hakkında ön soruşturma başlatmıştı.

 

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler