Takip Et

Güncel

Polis, öğrencilere saldırdı: ODTÜ’lüler, darp edilerek gözaltına altına alındı

ODTÜ’de kavaklık alanda yapılmak istenen KYK yurduna karşı 55 gündür nöbette olan öğrencilerin polis saldırısı ile darp edilerek alandan uzaklaştırılmasının ardından ağaçlar iş makinaları ile kesilmeye başlandı

 Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, Kavaklık İnisiyatifi adıyla 55 gündür kampüse yapılmak istenen yurda karşı direniyor. Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) 49 yıllığına tahsis edilen kavaklık alanında çadırlarla nöbet tutan öğrenciler sabahın erken saatlerinde polis tarafından ablukaya alındı. 

Kavaklık alanında nöbette bulunan arkadaşlarına destek vermek için polis barikatını aşmak isteyen öğrencilere de polis engeline takıldı. Öğrencilerle polis arasında arbede yaşanırken, polis aralarında HDP’li Murat Çepni’nin de bulunduğu kalabalığa biber gazı sıktı.

‘Bir öğrenci yaralandı’

Kavaklık alanından çıkmaya direnen öğrencilerin çadırları polisler tarafından dağıtıldı. Alandan zorla çıkarılan öğrenciler polisler tarafından darp edildi. Kavaklık alanında bulunan U.H. isimli öğrenci başından aldığı darbe sonrasında yaralandı. Yaralanan öğrenci Ankara Şehir Hastanesi’ne arkadaşları tarafından kaldırıldı.

Öğrenci ve vekillerin alandaki bekleyişi devam ederken, iş makinaları ve kamyonlar kavaklık alanına girişleri polis eşliğinde getirildi. Kamyonların geçişine engel olmaya çalışan öğrenciler sık sık, “Polis defol ODTÜ bizimdir” sloganını atıyor.

‘Rektör polis işbirliği’ 

Kavaklık alana alınmayan HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni,  burada bekleyişlerini sürdürüyor. Çepni, “Biz de polis barikatının dışındayız. Öğrenciler ve öğretim görevlileri var. Rektör yardımcısıyla muhatap oluyoruz. Barikatın kaldırılıp polisin çekilmesini istiyoruz. Biraz önce de polisler içeri girmeye çalışan öğrencilere saldırdı. Gergin bir ortam var” diye aktardı. Polisin her yerde olduğu gibi emir aldığını ve pervasızca, kanunsuzca fiili durum yarattığını sözlerine ekleyen Çepni, “Rektörlükle polis işbirliği halinde tam bir işgal girişimi yaşanıyor. Üniversitenin içini işgal ettirmiş durumda. Birazdan da hemen inşaat başlayacak diyorlar” dedi.  

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, “Polis ODTÜ kavaklığa girmiş durumda ODTÜ’ye acil destek.” çağrısı yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ODTÜ ile KYK arasında yapılan yurt protokolünü yargıya taşımış ve yurt inşaatının ruhsatsız olduğunu ifade ederek, rektör hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler